Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 21.11.2017 01:15:57
Po druhé artroskopii kolene mi operatér napsal žádanku na RTG terapii, kvůli bolestem i po půl roce. Na pracovišti, kde to provádějí, mi dali podepsat informovaný souhlas. Tam jsem se dočetl, že jde o terapii "poslední volby", když jiné, jako magnetoterapie neuspějí. Ptal jsem se tedy lékařky - radioložky, - jakou asi dávku dostanu, ve srovnání třeba s RTG snímkem anebo CT. Odpověděla, že ona je lékařka, to ať se zeptám lékařských fyziků. Ale že přibližně dostanu dávku 6x 1 Gray (!!! možná myslela mGy nebo míGy, ale řekla Gray). A že ona jen ví, že u CT je 10x větší dávka než u snímku, a u MRI 20x (!!!) Když jsem se pokusil naznačit, že MRI je něco úplně jiného (jsem fyzik), opakovala totéž.
To jen na okraj k tomu, co většinou uvádíte v odpovědích: Že to musí vědět a říct Vám příslušný lékař. Haha.
Poraďte taky, jak zjistit, kde mají moderní CT scanner s nízkou radiací. Věnoval jsem tomu mnoho hodin, zkoumal i firemní prospekty asi 20ti scannerů v Praze a okolí. Nepodařilo se mi to zjistit.
Určitě rozdíly budou - všude píší, jak je jejich nový moderní scanner šetrný oproti starším ... - ale konkrétní hodnoty pro typická vyšetření neuvádějí.
Jistě pochopíte, že mě neuspokojí obecná odpověď, že všechny scannery splňují ... a že mi to má říct příslušný lékař.
Problematika mě zajímá i odborně, ale hlavně, že za poslední rok jsem měl asi 6 CT páteře, plic, končetin, densitometrii, vše i opakovaně. O RTG snímcích ani nemluvím,
Děkuji za odpověď.

(Vložil(a): Tomáš Holý)
Dobrý den,

vyhledávání CT scannerů dle "radiace" a vyhledávání přístrojů "s nízkou radiací" SÚJB neprovádí. Ve věci aplikované dávky se musíte obrátit na pracoviště, které Vás bude vyšetřovat. Konkrétnější informace Vám je povinen poskytnout radiologický fyzik.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)