Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 29.10.2020 20:40:22
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,z důvodu vleklých potíží jsem již před nějakým časem v řádu měsíců podstoupila PET/CT vyšetření trupu, naštěstí s nálezem, který byl naprosto v pořádku. Ovšem co mě nyní trápí a potřebuji uklidnit. Při vyšetření mi bylo aplikováno i.v. radiofarmakum FDG (18F fluorodeoxygkukoza) 292,4 MBq. Po podání této látky jsem poté nesměla cca 12 hodin k dětem. Tento čas jsem dodržela, i jsem často pila jak mi bylo doporučeno,aby se látka dostala co nejdříve z těla pryč. Vím že všude čtu, že poločas rozpadu je 110 minut,ale je opravdu 100% že za určitý čas se z těla vyloučí vše a člověk je již,, čistý,,? Nemůže nastat nějaká chyba, že by to člověk v sobě nějak zadržel a mohl být pro okolí nebezpečný delší dobu, týden, měsíc i déle? Mám malé děti a stále mi to vrtá hlavou. Omlouvám se za možná hloupý dotaz, chemii ani trochu nerozumím,ale trápí mě to. Děkuji mockrát za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

informace, kterou jste o poločasu rozpadu 18F-FDG obdržela je správná. Veškerá radioaktivita 18F-FDG, z čehož je 20 % vyloučeno močí a 80 % zůstává v těle pacienta, mizí s poločasem 110 minut. V praxi se pacientům nedoporučuje pohybovat se po dobu nejméně 12 hodin (6,5 poločasů přeměny, tomu odpovídá 90násobný pokles radioaktivity) v blízkosti dětí a těhotných.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)