Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 08.06.2021 17:31:23
Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně rizika opakovaných CT vyšetření. Jsem po operaci seminomu a pravidelně docházím na kontrolní CT vyšetření malé pánve s kontrastní látkou a to 2x ročně. Naštěští veškerá CT vyšetření byla vždy s normálním výsledkem. Z dalšího plánovaného a již 10-tého CT vyšetření mám opravdu velkou obavu. Kontaktoval jsem i svého lékaře, zda není možné CT nahradit například magnetickou rezonací, ale bohužel pouze odpověděl, že rizika častého opakovaného CT jsou zanedbatelná a dávky nejsou vysoké už jen vzhledem k mé váze ( 68kg ) prý dostávám nižší dávky a nemám přemýšlet o nějakém riziku. Sčítá se záření z vyšetření a opravdu je lze provádět stále i po překročení nějaké " bezpečné " dávky? Má obava je již opravdu velká. Předem děkuji za odpověď.... Josef Bohdálek
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

lékař má pravdu, navíc potvrdil, že zobrazovací schopnost je nenahraditelná. Já s ním souhlasím, CT kontroly, tedy opakovaná ozáření, jsou zdůvodněná a zcela převáží malé potenciální riziko.
Nelze jednoznačně určit, jaká dávka je "bezpečná". Např. dávka tisíckrát vyšší, než je dávka z opakovaných rtg vyšetření, může být pro pacienta, který má nádorové onemocnění život zachraňující. Nevnímejte proto CT vyšetření jen jako rizikové, ale především jako přínosné.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)