Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Radiacna zataz 08.11.2021 12:30:45
Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, ale zároveň by som Vás veľmi pekne poprosila este o odpovede k doplňujúcim otázkam ohľadom mojej radiacnej záťaze.
Som si vedomá toho, že problematika rad. záťaže je zložitá a ja ako laik si to nedokázem dobre interpretovať. Informácie sú často rozdielne aj vo vedeckých článkoch. Moja efektívna celotelová dávka 14,1 Msv bola vypočítaná orientačne a vyplýva z viacfázoveho (3) CT mozgu a CTA intrakranialnych tepien. (Hospitalizovana na pohotovosti, bolest hlavy, prechodna porucha reči, trpnutie tvare, teraz uz viem, bola to komplikovana migrena s aurou 1x v zivote).
Orgánová dávka bola vsak vacsia na mozog, očnú šošovku, štítnu žlazu,…
V Rentgen Bulletin (září/2009) suro.cz sa uvádza, že veľkost pri CT koronární angiografii moze táto dávka dosiahnut až hodnoty 100 mGy.
Taktiez viem, ze kazde oziarenie je spojené s rizikom rozvinutia neskorsieho nádoru, lenze zálezi na tom aké velke to cislo je.
Pochopila som to tak, ze z hladiska postradiacnych ucinkov je zaujímavá tá celotelová dávka. V mojom prípade 14,1 Msv plus/mínus (dávka mohla byť 8,12,16,20) je pravdepodobnost pozdního nádoru z oziarenia velmi malá.
Moje otázky teda sú:
1. ako mám porozumiet tej ORGANOVEJ dávke, ktorá v mojom prípade (CT hlavy a CTA intakr. tepen) mohla teoreticky dosiahnut hodnoty 100 mGy?
2. zvyšuje sa kvoli tejto orgánovej dávke aj riziko rakoviny?
3. Prečo je z hľadiska postradiačných účinkov zaujímavá práve tá celotelová davka?
4. Aký je rozdiel v tom, keď človek túto radiacnú zátaž dostane naraz v priebehu lekárskeho vyšetrenia, resp. získava postupne z prírodného pozadia.
Za odpovede vopred ďakujem velmi pekne.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

úhrnný koeficient nádorů vedoucích k smrti se udává 5 % na 1 Sv celotělového ozáření. Pro jednotlivé orgánové dávky není koeficient stanoven.
Pokud byla "Vaše" efektivní dávka 14,1 mSv, riziko je velmi nízké, nemá smysl se zabývat dalšími úvahami.
V případě použití efektivní dávky, není rozdíl mezi druhem ozáření. Na nízké dávky získávané postupně jsou šetrnější, organismus může případné poškození lépe reparovat.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)