Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 02.02.2022 12:56:12
Dobrý den, chodíme s dětmi k pediatrovi na polikliniku, kde je na stejném patře i zubní rentgen. Jedná se o dlouhou chodbu na jejimž jednom konci je ordinace se zubním rentgenem (jedná se o starou budovu, odhaduji že jsou tam pouze obyčejné dveře,ale jistě nevím) a na druhém konci je ordinace našeho pediatra, rozestup cca 25m,mezi tím jsou další ordinace a místnosti, vstup na patro je zhruba uprostřed vzdálenosti mezi zubařem a našim pediatrem. Chci se zeptat zda to nemůže být pro děti nebezpečné když jdem k lékaři? Chodíme tam od narození a to ze začátku dost často, i každý měsíc. Jaká je bezpečná vzdálenost od takového rentgenu za zavřenými dveřmi? Četli jsme, že za "obyčejnou" zdí jsou hodnoty záření ve většině případů zanedbatelné a pod tolerancí, znamená to ale, že tam pořád nějaké hodnoty jsou? Zvažovali jsme výměnu pediatra,ale je dobrý,máme obavy pouze z prostředí. Navíc nyní musíme chodit na oční zas na jinou polikliniku, kde je lékařský rentgen (to už nevíme jaký) přímo pod ordinací, takže podobný případ. Ikdyby, se jednalo o zanedbatelné hodnoty, neublíží jim, že se "kolem" chodí často?
Ještě jeden dotaz prosím: pokud jde někdo na rentgen plic nebo mamograf, je bezpečné se ten den vidět s dětmi a chovat je, nebo je vhodnější počkat, popř. jak dlouho?
Mockrát děkuji
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

pro děti není nebezpečné když opakovaně chodí kolem "ordinace s rentgenem". Hodnoty na chodbách jsou opravdu neměřitelné. Pacient po rentgenu plic nebo po absolvování mamografu není radioaktivní, není pro děti bezpečný.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)