Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

OPG a TELE RTG 17.05.2022 13:02:17
Dobrý den
Dcera byla kvůli rovnátkům odeslána na OPG a TELE RTG. Jakou dávkou bude ozářena? V posledním půl roce podstoupila 1x CT zápěstí a asi 10x rtg zápěstí.
Při TELE RTG jsem četla, že je ozářena štítná žláza. Při použití krycích pomůcek je štítná žláza 100% chráněna?
Děkuji Vám za informace

Válková


(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

jakou dávkou bude Vaše dcera ozářena vám musí sdělit pracoviště, na kterém vyšetření podstoupíte. Použití ochranné zástěry neovlivní množství záření, které dopadá na pacienta nebo jeho štítnou žlázu, protože rentgenový svazek přes ni vůbec neprochází. U většiny snímků neprochází ani přes ochranný límec. V případě panoramatického snímku by se ochrana štítné žlázy neměla používat vůbec, mohlo by totiž dojít k překrytí části čelisti nebo jiné snímkované tkáně a expozice by se musela opakovat (celková dávka by tedy byla výrazně vyšší).
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)