Poskytování informací v roce 2001
Poskytování informací podle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím v roce 2001
V rámci poskytování informací podle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím bylo v roce 2001 Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost podáno podle shora zmíněného zákona celkem 258 žádostí fyzických či právnických osob o poskytnutí informací.
Pro porušení shora uvedeného zákona ze strany SÚJB jsou podány dvě žaloby v téže věci a to Občanskou iniciativou pro ochranu životního prostředí zastoupenou JUDr.Papežem, nejdříve proti fikci negativního rozhodnutí o neposkytnutí informace a poté žaloba proti rozkladu SÚJB, kterým se potvrdilo rozhodnutí SÚJB o nevydání požadovaných informací (konkrétní informace o nedostatcích a problémech zjištěných v rámci inspekcí na ETE - první žaloba v této věci podána na Vrchní soud v Praze dne 23.10.2000). Žalobu sdružení Calla, avizovanou na přelomu let 2000 a 2001 doposud SÚJB neobdržel a nebyl k ní ani dotázán.
V průběhu roku 2001 nedošlo k vydání žádného soudního rozsudku za nedodržování tohoto zákona.
Informace byly vyžádány (a také poskytovány) všemi zákonem akceptovanými formami podání: ústně osobně, telefonicky, elektronickou poštou či písemně. Tematicky lze žádosti rozdělit takto:
- problematika uvádění JE Temelín do provozu
- problematika ostatních jaderných zařízení
- problematika radiační ochrany a monitorování radiační situace na území ČR
- novela atomového zákona
- ostatní
Jako doplněk informací poskytovaných shora uvedenými formami slouží i internetová stránka SÚJB www.sujb.cz. V roce 2001 bylo zaregistrováno 102432 přístupů z 7234 počítačů. Nejširší veřejnost má jejím prostřednictvím přístup jak k aktualitám o činnosti SÚJB, tak základním informacím o postavení SÚJB ve státní správě, organizační struktuře úřadu i o právním rámci, ve kterém SÚJB pracuje. Uvedeny jsou rovněž nejdůležitější kontaktní adresy. Internetová stránka rovněž nabízí řadu dokumentů a zpráv z oblasti kterou se úřad zabývá. Jako příklad lze uvést Národní zprávu ČR zpracovanou pro potřeby Úmluvy o jaderné bezpečnosti nebo výroční zprávy předkládané vládě ČR. Naprostá většina informací je přístupná jak v české, tak anglické verzi.
V souladu s povinností stanovenou SÚJB Atomovým zákonem informovali zástupci SÚJB přednosty okresních úřadů o nakládání s radioaktivními odpady na jimi spravovaném území i o přepravách jaderného paliva do čs.jaderných zařízení.
SÚJB plní své informační povinnosti k veřejnosti rovněž formou vydávání dvouměsíčníku "Bezpečnost jaderné energie" a neperiodické řady "Bezpečnost jaderných zařízení", ve kterých publikuje všeobecné informace týkající se jaderné bezpečnosti a podrobné požadavky a návody na její zajištění. Detailní informace o obsahu i možnostech získání obou periodik může zájemce získat na adrese Ústav jaderných informací, ul.Elišky Přemyslovny, Praha 5 - Zbraslav.
SÚJB v průběhu roku operativně informoval servis ČTK a ostatní sdělovací prostředky o skutečnostech spadajících do jeho působnosti. K vydání výroční zprávy o činnosti zorganizoval tiskovou konferenci.
Kromě shora zmíněných žalob ve věci dodržování zákona č.106/1999 Sb. čelí SÚJB následujícím žalobám (stav ke dni 11.2.2002):
Žaloba Sdružení Jihočeské matky, zastoupené JUDr.Kužvartem, o přezkoumání rozhodnutí SÚJB ze dne 17.7.2000, kterým se vyřídil rozklad Sdružení Jihočeských matek - jedná se o rozhodnutí o stanovení zóny vnějšího havarijního plánování ETE, kde se žalobce domáhá účastenství na řízení o stanovení této zóny a následného zrušení rozhodnutí o stanovení zóny - žaloba podána na Vrchní soud v Praze dne 1.8.2000
Žaloba Sdružení Jihočeské matky, zastoupené JUDr.Kužvartem, o přezkoumání rozhodnutí SÚJB ze dne 2.10.2000, kterým byl zamítnut rozklad Sdružení Jihočeské matky - jedná se o zrušení rozhodnutí SÚJB, kterým se povoluje fyzikální spouštění ETE - žaloba podána na Vrchní soud v Praze dne 6.12.2000
Ústavní stížnost Ladislava Folkmana, Horsta Lamperta a Občanského sdružení V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín ke zrušení rozhodnutí SÚJB č.j.10124/3.1/2000 a zrušení části § 14 atomového zákona, zastoupené Mgr. Henyšem - stížnost podána Ústavnímu soudu dne 21.6.2001
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt