Spolupráce s EU

Dne 1. května 2004 se ČR stala členem Evropské unie a její zástupci v pracovních orgánech Rady EU a Evropské komise získali právo spolurozhodovat. Prioritou SÚJB se tak v dané oblasti stalo řádné zastupování v těch institucích, které se zabývají problematikou spadající do působnosti úřadu a příprava stanovisek pro jednání. SÚJB je gestorem pro zastupování ČR v Pracovní skupině Rady EU pro jaderné otázky - AQG (Atomic Questions Group) a spolugestorem k Pracovní skupině pro zboží dvojího určení. V roce 2004 se uskutečnilo celkem 17 jednání AQG. Hlavními body programu byly návrhy právních předpisů – směrnic a nařízení Euratomu. V první polovině roku pokračovaly diskuse k návrhu směrnice stanovující základní závazky a obecné principy bezpečnosti jaderných zařízení a směrnice o nakládání s vyhořelým jaderným palivem a radioaktivními odpady, které tvoří tzv. jaderný balíček. Návrhy směrnic byly většinou členských států odmítnuty a k dané problematice byly přijaty Závěry Rady EU. Rozpracování těchto Závěrů bylo předmětem jednání AQG ve druhé polovině roku. Dalším problematickým bodem jednání bylo přijetí nového nařízení EK k uplatňování záruk v rámci EU a návodu k provádění tohoto nařízení. Přestože formálně bylo nařízení EK schváleno 29. 4. 2004, nenabylo účinnosti, neboť se nepodařilo připravit všechny jeho jazykové mutace a tedy publikaci ve Věstníku EU. Stanoviska předkládaná k dokumentům projednávaným AQG, případně instrukce pro jednání zástupců ČR i ostatních pracovních skupinách, které se zabývají problematikou v působnosti úřadu, jsou schvalovaná Resortní koordinační skupinou pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu (RKS). Tato skupina se v průběhu roku 2004 sešla třikrát, její členové jsou však průběžně konzultováni a seznamováni s výsledky jednání věcně souvisejících pracovních orgánů Rady EU a EK elektronicky.

Zástupci SÚJB se rovněž účastní jednání pracovní skupiny Evropské komise, které se zabývají problematikou nakládání s radioaktivními odpady a přepravami radioaktivních látek a odpadů a pracovní skupiny Rady pro zboží dvojího určení. Kromě toho jsou pracovníci SÚJB seznamováni s jednáním dalších pracovních skupin pro energetiku, pro vědu a výzkum, pro otázky nešíření zbraní hromadného ničení a pro odzbrojení, a účastní se jednání příslušných formací RKS ostatních resortů.

Další z činností SÚJB, které vyplynuly ze členství ČR v EU a povinnosti zapojit se do komunitárních systémů vybudovaných v návaznosti na výlučné nebo sdílené působnosti Euratomu, jsou:

  1. uplatňování „zárukového“ systému Euratomu (změna předávání „zárukových informací“, inspekce prováděné rovněž inspektory EK) - zajišťuje Odbor pro kontrolu nešíření jaderných zbraní
  2. předávání dat o radiační situaci na území ČR (EURDEP a REM) a výměna dat v případě radiační havárie (ECURIE) - zajišťuje Krizové koordinační centrum.

Zástupci SÚJB se zúčastňovali jednání organizovaných příslušnými útvary EK a zajišťovali implementaci systémů v rámci SÚJB, příp. ČR.

Kromě výše uvedených činností se SÚJB podílel na dalších aktivitách koordinovaných MZV ČR a podle potřeby se zástupce úřadu zúčastňoval jednání Výboru pro evropskou unii.

Program PHARE

V roce 2004 byl dokončeny tři projekty v rámci programu PHARE týkající se:

  • podpory a zvyšování efektivnosti dozorného rámce ČR v oblasti využívání jaderné energie a ionizujícího záření,
  • upřesnění mechanických vlastností ozářených materiálů z odstaveného bloku jaderné elektrárny v německém Greifswaldu s reaktorem typu VVER a využití výsledků pro hodnocení bezpečnosti a životnosti komponent jaderných elektráren,
  • validace/verifikace výpočetních programů využívaných při bezpečnostním hodnocení přechodových stavů a havarijních situací bloků jaderných elektráren s reaktorem typu VVER-1000.

Zároveň byly zahájeny tři projekty s již dříve schváleným programem a financováním, které se podařilo oživit ve spolupráci s EK. Tyto projekty jsou zaměřené na:

  • instalaci systému RODOS určeného pro systém havarijní připravenosti,
  • bezpečnostní hodnocení bloků jaderných elektráren s reaktorem typu VVER-440/213 při provozu na malém výkonu a při odstávce,
  • pomoc ÚJV Řež při odstraňování škod způsobených povodněmi v srpnu 2002.

K realizaci počínající rokem 2005 byly připraveny čtyři projekty jako poslední v rámci programu PHARE. Dva z nich jsou pokračováním projektů ukončených v roce 2004 (viz výše) a další dva jsou zaměřeny na vypracování závazný návod pro provádění nedestruktivního testování (NDT) v jaderné oblasti a na přípravu postupů pro hodnocení integrity tlakové nádoby reaktoru VVER s uvážením nerezové výstelky.

Další projekty EU

Od dubna 2004 SÚJB participuje na realizaci projektu EURANOS, který je řešen v rámci 6. rámcového programu Euratomu a jehož cílem je sladit praxi a odezvy na případné radiační havárie v rámci Evropské unie.

Od roku 2004 se SÚJB stal hlavním koordinátorem projektu "ESOREX2005", zadaného EK – DG TREN (je plánován do roku 2006).

Odkazy