Spolupráce s EU v roce 2007
Prioritou SÚJB v dané oblasti byla, vedle přípravy na jednání pracovních skupin a výborů Rady EU a Evropské komise (EK), které se zabývají problematikou spadající do působnosti úřadu, i příprava na výkon předsednictví ČR v Radě EU.
SÚJB je gestorem pro zastupování ČR v Pracovní skupině Rady EU pro jaderné otázky (AQG) a spolugestorem zejména k Pracovní skupině pro zboží dvojího určení. V roce 2007 se uskutečnilo celkem 15 jednání AQG. Hlavními dokumenty a projednávanými tématy byly zejména:
- dokončení konzultačního procesu k otázkám jaderné bezpečnosti a nakládání s radioaktivními odpady, který byl zahájen v návaznosti na Závěry Rady v roce 2004. Proces byl dokončen přijetím Závěrů Rady 8. května 2007;
- ustavení pracovní skupiny EK na základě Závěrů Evropské rady z 9. března 2007, jejímž úkolem je rozpracování Závěrů Rady z května 2007;
- v mezinárodní oblasti – návrh smlouvy o účasti Euratomu v organizaci KEDO;
- implementace nového přístupu Euratomu v oblasti provádění záruk nad jadernými materiály. Diskuse se týkala zejména jednání zástupců EK, MAAE a PRES k otázkám provádění neohlášených inspekcí MAAE a přiznání statutu státu s tzv. integrovanými zárukami ČS EU;
- návrh nového Statutu zásobovací agentury Euratomu. Diskutován byl zejména počet zástupců jednotlivých ČS a zastoupení nejaderných ČS v poradním výboru agentury;
- návrh rozhodnutí Rady schvalující přistoupení Euratomu ke změně Úmluvy o fyzické ochraně;
- zpráva EK (Euratomu) pro 4. hodnotící konferenci k Úmluvě o jaderné bezpečnosti.
Vedle uvedeného, představila EK další dokumenty, které jsou formulovány jako Sdělení EK Radě a Evropskému parlamentu, např. Ukázkový jaderný program (Nuclear Illustrative Programme – PINC), Sdělení EK k 50. výročí Smlouvy o Euratomu a Zpráva o činnosti Euratomu v roce 2006.
Stanoviska předkládaná k dokumentům projednávaným AQG, případně instrukce pro jednání zástupců ČR v ostatních pracovních skupinách, které se zabývají problematikou spadající do působnosti úřadu, jsou schvalovaná Resortní koordinační skupinou pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu (RKS). Tato skupina se v průběhu roku 2007 sešla dvakrát, její členové jsou však průběžně konzultováni a seznamováni s výsledky jednání věcně souvisejících pracovních orgánů Rady EU a EK elektronicky. Podle potřeby se zástupci SÚJB účastní i jednání příslušných formací RKS ostatních resortů.
Zástupci SÚJB se účastní jednání PS Evropské komise, které se zabývají problematikou nakládání s radioaktivními odpady a přepravami radioaktivních látek a odpadů, výměnou dat z radiačního monitorování a výborů podle čl. 31 a 37 Smlouvy o Euratomu.
SÚJB, v souladu s požadavky komunitárního práva, zajišťoval průběžně předávání dat EK, a to:
- zárukových dat do „zárukového“ systému Euratomu (zajišťuje Odbor pro kontrolu nešíření jaderných zbraní SÚJB);
- dat ze Sítě včasného zjištění (SVZ) do databáze EURDEP a dat o radiační situaci na území ČR do systému REM (zajišťuje Krizové koordinační centrum SÚJB).
Od roku 2004 se SÚJB stal hlavním koordinátorem evropského projektu „ESOREX2005“, který byl v roce 2007 úspěšně zakončen zpracováním závěrečné zprávy. Cílem projektu bylo zmapování situace v členských a kandidátských státech EU v oblasti hodnocení, usměrňování a registrace profesionálních expozic. Všechny aktuální informace o projektu, včetně aktuálních prezentací, jsou zveřejněny na stránkách www.esorex.eu. SÚJB se také nadále aktivně podílel na činnosti Evropské ALARA skupiny - EAN (European Alara Network).
Radou EU byly schváleny dva nové instrumenty pro poskytování zahraniční pomoci (na místo původních PHARE a TACIS programů) - Nástroj pro spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti (Instrument for Nuclear Safety Cooperation - INSC) a Nástroj stability (Instrument for Pre-Accession Assistance - IPA). Zatímco IPA zprostředkuje pomoc pro přistupující (a potenciálně přistupující) státy (podobně jako PHARE), druhý instrument zahrnuje mnohem širší spektrum příjemců než program TACIS. Pro rok 2007 je struktura schválených programů pro hlavní příjemce pomoci (Rusko, Ukrajina, Arménie) velmi podobná. Program IPA byl na rok 2007 omezen na relativně malé projekty - na zjišťování situace dozoru nad radiační ochranou a zacházení s radioaktivními odpady na Balkáně (Albánie, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Makedonie, Černá Hora a Srbsko včetně Kosova) a v Turecku.
SÚJB se během roku 2007 zapojil do realizace dvou projektů dobíhajícího programu TACIS, jako první ze členských států, které přistoupily k EU v roce 2004. Jedná se o projekty pomoci dozorům v jaderné oblasti na Ukrajině a Arménii. Byla podepsána smlouva s hlavním kontraktorem a proběhla první jednání. V případě druhého projektu již začaly práce na realizaci. Oborníci v oblasti radiační ochrany se zúčastnili expertní mise do Arménie v rámci projetu TACIS.
V roce 2007 SÚJB pokračoval ve své účasti v projektu EURANOS (6. RP Euratomu), který je zaměřen na vývoj a implementaci prostředků pro prognózu šíření radionuklidů v ovzduší v případě radiační havárie a pro tvorbu doporučení pro ochranná opatření. SÚJB je členem konsorcia řešitelů a jeho zástupce je členem Řídícího výboru projektu.
V roce 2007 byla zahájena intenzivní příprava pracovníků SÚJB na výkon předsednictví ČR v Radě EU. Do Centrálního registru bylo zařazeno 18 pracovníků SÚJB. V rámci přípravy byly formulovány resortní priority předsednictví, které byly předány Úřadu vlády. Uskutečnily se rovněž dvě neformální schůzky se zástupci FR a SE v AQG a byla s nimi projednávána rámcová podoba 18 měsíčního programu zejména v oblasti spadající do působnosti této pracovní skupiny.
Kromě výše uvedených činností se SÚJB podílel na dalších aktivitách koordinovaných Úřadem vlády a podle potřeby se zástupce úřadu zúčastňoval jednání Výboru pro Evropskou unii na pracovní úrovni.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt