Spolupráce s EU v roce 2008
Prioritou SÚJB v dané oblasti v roce 2008 byla, vedle přípravy na jednání pracovních skupin a výborů Rady EU a Evropské komise (EK), které se zabývají problematikou spadající do působnosti úřadu, i příprava na výkon předsednictví ČR v Radě EU.
SÚJB je gestorem pro zastupování ČR v Pracovní skupině Rady EU pro jaderné otázky (AQG) a spolugestorem zejména k Pracovní skupině pro zboží dvojího určení. V roce 2008 se uskutečnilo celkem 15 jednání AQG. Hlavními dokumenty a projednávanými tématy byly zejména:
- návrh směrnice Rady o jaderné bezpečnosti a návrh rezoluce Rady k nakládání s radioaktivními odpady;
- informace o činnosti pracovní skupiny EK ustavené na základě Závěrů Evropské rady z 9. března 2007 tzv. Vysoké skupiny pro jadernou bezpečnost, jejímž úkolem je rozpracování Závěrů Rady z května 2007;
- v mezinárodní oblasti – návrh smlouvy o účasti Euratomu v organizaci KEDO a návrh mandátu na sjednání dohody mezi Euratomem a Kanadou o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie;
- implementace nového přístupu Euratomuv oblasti provádění záruk nad jadernými materiály a výsledky jednání s MAAE o způsobu implementace tzv. integrovaných záruk ve ČS EU;
- zpráva EK (Euratomu) pro 3. hodnotící konferenci ke Společné úmluvě o radioaktivních odpadech a vyhořelém palivu.
Vedle uvedeného, představila EK další dokumenty, např. Sdělení EK Radě a Evropskému parlamentu - Ukázkový jaderný program (Nuclear Illustrative Programme – PINC) nebo zprávu o činnosti Euratomu v roce 2007. K těmto dokumentům AQG nepřijala závěry.
Stanoviska předkládaná k dokumentům projednávaným AQG, případně instrukce pro jednání zástupců ČR v ostatních pracovních skupinách, které se zabývají problematikou spadající do působnosti úřadu, jsou schvalovaná Resortní koordinační skupinou pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu (RKS). Tato skupina se v průběhu roku 2008 sešla dvakrát, její členové jsou však průběžně konzultováni a seznamováni s výsledky jednání věcně souvisejících pracovních orgánů Rady EU a EK elektronicky. Podle potřeby se zástupci SÚJB účastní i jednání příslušných formací RKS ostatních resortů.
Zástupci SÚJB se účastní jednání PS Evropské komise, které se zabývají problematikou nakládání s radioaktivními odpady a přepravami radioaktivních látek a odpadů, výměnou dat z radiačního monitorování a výborů podle čl. 31 a 37 Smlouvy o Euratomu.
SÚJB, v souladu s požadavky komunitárního práva, zajišťoval průběžně předávání dat EK, a to:
- zárukových dat do „zárukového“ systému Euratomu (zajišťuje Odbor pro kontrolu nešíření jaderných zbraní SÚJB);
- dat ze Sítě včasného zjištění (SVZ) do databáze EURDEP a dat o radiační situaci na území ČR do systému REM (zajišťuje Krizové koordinační centrum SÚJB).
Během roku 2008 pokračovaly aktivity v rámci pomoci EU ve zvýšení jaderné bezpečnosti a radiační ochrany zařízení bývalých zemí Sovětského svazu a dalších.
Zástupce SÚJB se zúčastňoval zasedání pracovní skupiny Nástroje pro spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti (Instrument for Nuclear Safety Cooperation- INSC) a Nástroje pro předvstupní spolupráci (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA), kde jsou oponovány a schvalovány programové dokumenty a vlastní projekty. Tato spolupráce byla v roce 2008 rozšířena i na další země: Jordánsko, Egypt a Maroko. V dalších letech by měla být rozšířena ještě o další země. Zatímco v zemích bývalého SSSR v portfoliu projektů postupně klesá podíl přímé podpory modernizací jaderných zařízení (industriální projekty) a roste podpora dozorné činnosti, v „nových“ zemích se jedná výlučně o pomoci dozoru ve státech, které chtějí začít s jadernou energetikou (nejedná se o přímou podporu jaderné energetiky).
Poradní skupině Evropské komise pro řízení spolupráce na podporu dozorů (RAMG) pracovník SÚJB předsedá. Zúčastnil se také přípravných misí do Jordánska a Egypta a byla přijata nabídka ČR být v rámci těchto projektů koordinátorem pomoci Jordánsku.
ČR se zapojila do realizace celkem pěti projektů dobíhajícího programu TACIS v rámci pomoci Arménii a Ukrajině. V rámci jednoho z nich poskytují odborníci SÚJB na jadernou bezpečnost podporu Arménskému dozoru na místě (v Jerevanu). Jedná se o velmi časově i odborně náročnou činnost, která je jak v Arménii tak v rámci EU velmi oceňována. Další pomoc jadernému dozoru Arménii v oblasti radiační ochrany poskytují pomoc odborníci SÚJB a SÚRO.
SÚJB byl v roce 2008 zapojen do aktivit EK, zaměřených na přípravu podkladů pro tvorbu akčního plánu boje proti terorismu v pracovní skupině pro ochranu proti terorismu užitím prostředků chemických, biologických, radiologických a jaderných (CBRN). Experti SÚJB se aktivně účastnili celé řady worshopů, které byly organizovány pod záštitou Generálního ředitelství pro právo, svobodu a bezpečnost v Bruselu. Shrnutí celoročního úsilí bude provedeno v lednu 2009 na konferenci "Zvyšování CBRN bezpečnosti" v Praze.
V roce 2008 pokračovala intenzivní příprava pracovníků SÚJB na výkon předsednictví ČR v Radě EU. Uskutečnila se řada neformálních schůzek se zástupci FR, SE a EK v v rámci jednání AQG a byla s nimi projednávána rámcová podoba programu AQG během CZ PRES. zejména v oblasti spadající do působnosti této pracovní skupiny. V závěru roku byla předpokládaná agenda vyplněna do příslušné databáze (DAP) vedené Úřadem vlády.
Kromě výše uvedených činností se SÚJB podílel na dalších aktivitách koordinovaných Úřadem vlády a podle potřeby se zástupce úřadu zúčastňoval jednání Výboru pro Evropskou unii na pracovní úrovni.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt