Spolupráce s MAAE v roce 2004
Prioritu SÚJB v oblasti multilaterálních mezinárodních vztahů představuje odborná spolupráce s MAAE.
SÚJB se spolupodílel a nadále spolupracuje při vytváření standardů a doporučení MAAE v oblasti mírového využívání jaderné energie, která se pak stávají základem pro národní předpisy ve většině členských zemí. Aktuálními zůstávají otázky spojené s bojem proti terorismu a zabránění šíření jaderných zbraní. V této souvislosti ČR podporuje společnou iniciativu USA, Ruské federace a MAAE k repatriaci vysoce obohacených jaderných materiálů zpět do země původu. Hlavním cílem iniciativy je snížení rizika možného zneužití těchto materiálů. Aktivním příspěvkem ČR k naplnění cílů této iniciativy byl na sklonku roku 2004 odvoz určitého množství jaderných materiálů dosud skladovaných v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy do Ruské federace.
V září minulého roku skončilo dvouleté nestálé členství ČR v Radě guvernérů za východoevropskou skupinu a roční působení předsedkyně SÚJB, pověřené funkcí guvernéra za ČR, ve funkci místopředsedkyně Rady. Dvouletého funkčního období ČR využila k posílení svého postavení v rámci MAAE. Podařilo se např. přispět k prosazení změny pravidel poskytování příspěvků do fondu technické spolupráce nebo formulaci Pravidel pro zajišťování bezpečnosti výzkumných reaktorů, či Pravidel pro bezpečné nakládání s radioaktivními zdroji, které po projednání v Radě guvernérů následně schválilo i plénum Generální konference členských států MAAE.
Jednou z nejvýznamnějších služeb, které MAAE na požádání členským státům poskytuje, jsou nezávislé kontrolní mise realizované mezinárodními týmy expertů. V roce 2004 se v České republice na žádost Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) prostřednictvím SÚJB uskutečnila mise WATRP zaměřená na technické posouzení a komplexní hodnocení v oblasti nakládání s radioaktivními odpady.
V roce 2004 byly dokončeny tři „národní“ projekty v rámci Programu technické spolupráce MAAE zaměřené na další zvyšování úrovně jaderné bezpečnosti v ČR.
V rámci “regionální” části Programu technické spolupráce MAAE se SÚJB i další české instituce podílely na organizaci řady mezinárodních akcí. ČR pravidelně pořádá regionální výcvikové kursy zaměřené na otázky radiační ochrany a odborné semináře zejména z oblasti jaderné bezpečnosti. V minulém období bylo v ČR vyškoleno 44 zahraničních specialistů z různých oblastí mírového využití jaderné energie s převažující orientací na jadernou bezpečnost, radiační ochranu, výkon státního dozoru, aplikace ionizujícího záření v medicíně a nakládání s radioaktivními odpady. Dvaceti žadatelům byly uděleny odborné stáže, 24 odborníkům krátké vědecké cesty. V rámci Programu technické spolupráce se téměř 120 odborníků z ČR zúčastnilo dalších aktivit (konference, zasedání, semináře, výcvikové kurzy) zaměřených na bezpečnost elektráren s reaktory typu VVER, problematiku jaderného paliva, jaderných materiálů, nakládání s radioaktivními odpady, radiační ochranu a nukleární medicínu.
SÚJB se aktivně podílel na činnosti Evropské ALARA skupiny - EAN (European Alara Network) a účastnil se projektu MAAE na založení paralelní ALARA skupiny pro země střední a východní Evropy - CEEAN.
V roce 2004 byl SÚJB již třetím rokem aktivně zapojen do činnosti výboru MAAE - RASSC (Radiation Safety Standard Committee) pro přípravu standardů v radiační ochraně.
Kromě rozsáhlých „národních“ a „regionálních“ projektů probíhalo 34 menších vědeckých projektů z oblastí jaderné energetiky, aplikací ionizujícího záření a nakládání s radioaktivními odpady.
Členství ČR v MAAE je spojeno s finančními příspěvky do jejího rozpočtu. Ty jsou hrazeny z rozpočtu MZV (příspěvek do řádného rozpočtu) a SÚJB. V případě úřadu to jsou zejména příspěvky do fondu technické spolupráce nebo do tzv. „mimořádných fondů“, jako je například fond Programu boje proti terorismu. Poskytování všech příspěvků probíhá podle pravidel přijatých pro financování činnosti agentur ve struktuře OSN. V souladu s vývojem mezinárodně-politické pozice ČR dochází k celkové transformaci programu zahraniční spolupráce nejenom v jaderné oblasti. To se odráží i na postupné změně charakteru odborné spolupráce ČR s MAAE. ČR zúročuje výsledky patnáctileté intenzivní spolupráce s touto organizací, i s mnoha jejími členskými státy, a ve shodě se zahraničně politickými zájmy začíná rozšiřovat podporu méně rozvinutým členským státům MAAE. Příspěvky ČR do fondů technické spolupráce jsou hlavním nástrojem této pomoci a je třeba zdůraznit, že jsou velice pozitivně hodnoceny nejen členskými státy, které pomoc přijímají, ale i ostatními rozvinutými zeměmi, které tuto podporu dlouhodobě poskytují. Zkušenosti jednoznačně ukazují, že relativně malé finanční prostředky mohou mít v oblasti mírového využívání jaderné energie, a zejména nešíření zbraní hromadného ničení, významný mezinárodně-politický dopad.
V minulém roce byly příspěvky ČR v rámci spolupráce s MAAE rozděleny následovně:
- Pravidelný příspěvek do Fondu technické spolupráce MAAE (3, 844 mil. Kč z rozpočtu SÚJB)
- Doplňkový příspěvek k programu technické spolupráce MAAE; příspěvek ve výši 2,55 mil. Kč (z Fondu rozvojové spolupráce ČR) byl již tradičně zaměřen na posilování jaderné bezpečnosti a radiační ochrany v zemích bývalého Sovětského svazu. Podpora byla poskytnuta Arménii na monitorování a predikce koroze zrychlené tokem média na potrubních systémech JE Medzamor, Ukrajině na dokončení analýzy vlivu chemických režimů vody v sekundárním okruhu na životnost parogenerátoru JE Záporožská a Kazachstánu k zajištění radiační ochrany s důrazem na lékařské aplikace.
- Mimořádný příspěvek na vybrané programy financované mimo základní rozpočet MAAE (0,79 mil. Kč z rozpočtu SÚJB - schváleno usnesením vlády ČR č. 803 ze 25. 8. 2004 - a 1 mil. Kč z rozpočtu MZV) směřoval zčásti do fondu Programu boje proti terorismu, konkrétně na posílení fyzické ochrany JE Medzamor v Arménii a JE Černobyl na Ukrajině a zčásti do mimorozpočtového programu MAAE zaměřeného na bezpečnostní aspekty dlouhodobého provozu vodou moderovaných jaderných energetických reaktorů.
- Mimořádný příspěvek k programu technické spolupráce MAAE; příspěvek ve výši 2,825 mil. Kč z rozpočtu SÚJB (schváleno usnesením vlády ČR č. 803 ze 25. 8. 2004), byl rozdělen mezi projekty soustředěné na zvyšování jaderné bezpečnosti a posilování radiační ochrany v zemích Střední a Východní Evropy. V rámci pomoci SÚJB byl na Ukrajině aplikován systém kontroly poškození reaktorové nádoby, vytvořena znalostní báze systémů havarijního chlazení reaktorů typu VVER pro celý region a zakoupeny ochranné stínící pomůcky a jednoduché přístroje sloužící ke kontrole kvality na diagnostických pracovištích v Srbsku a Černé Hoře. MZV ČR přispělo částkou 1 mil. Kč do Albánie na nákup dozimetrického vybavení do nemocnice Matky Terezy v Tiraně.
Využití prostředků mimořádně poskytovaných ČR do fondu technické spolupráce MAAE je tam, kde je to vhodné, vázáno na účast českých organizací, či jednotlivých expertů. České subjekty se tak v minulém roce podílely na více než 70% projektů, které byly financovány z mimořádného příspěvku do fondu technické spolupráce MAAE. V některých případech byly finanční prostředky poskytnuté ČR sdruženy s mimořádnými příspěvky jiných zemí, např. v případě Arménie s prostředky z USA.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt