Spolupráce s MAAE v roce 2005

MAAE je nejvýznamnější mezinárodním organizací působící v oblasti využívání jaderné energie a ionizujícího záření. Jde o jednu z nejvýznamnějších technických agentur v systému organizací OSN. Jejími hlavními cíli je kontrola dodržování zákazu šíření jaderných zbraní, podpora vývoje a využívání jaderných technologií pro mírové účely a zprostředkování technické spolupráce mezi členskými zeměmi.

Bezpečnému využívání jaderných technologií významně napomáhá MAAE přípravou bezpečnostních standardů, které pak ve většině zemí slouží jako základ pro národní předpisy. Na jejich návrzích spolupracují i odborníci SÚJB, případně další experti z ČR. Navíc předsedkyně SÚJB je v tomto období členkou stálého poradního výboru generálního ředitele MAAE, který projednává a doporučuje konečné návrhy standardů k projednání Radě guvernérů.

Další ze služeb, kterou MAAE poskytuje členským státům, je nezávislá kontrola formou vyslání týmu s reprezentativní mezinárodní účastí. Kontrolní tým vždy pracuje podle pevně stanovené metodiky a s jasně stanovenými kritérii posuzování. V roce 2005 posoudili experti MAAE, jak Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy naplnil doporučení kontrolního týmu, který provedl komplexní posouzení zajištění bezpečnosti výzkumného reaktoru LVR-15 před třemi lety. V závěrečné zprávě experti konstatovali, že doporučení jsou vesměs plněna a doporučili pokračovat na úpravách režimu kontrolovaného pásma výzkumného reaktoru a na doplnění bezpečnostního hodnocení reaktorových smyček.

V rámci Programu technické spolupráce MAAE otevřela ČR v roce 2005 jediný nový „národní“ projekt, jehož cílem je podpořit vzdělávání a zlepšování věkové struktury různých institucí z oblasti neprůmyslového využívání jaderné energie v ČR (zejména nemocnice, školy, výzkum, státní správa). V jeho rámci se uskutečnila řada stáží, zejména pracovníků nemocnic a vysokých škol, které by se bez této podpory stěží uskutečnily. Úspěšně je dokončován již dříve zahájený projekt na podporu dostavby nového lineárního urychlovače v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR. V obou případech, zejména však v případě lineárního urychlovače, je významná spoluúčast příjemců na celkových nákladech projektu.

ČR v posledních letech rozšiřuje podporu, které různou formou poskytuje programu technické spolupráce MAAE. Odpovídá to jednak technické vyspělosti v jaderné oblasti, ale zejména změnám v mezinárodním postavení ČR.

Jednou z forem podpory ze strany ČR je pravidelné pořádání regionálních výcvikových kursů zaměřených zejména na radiační ochranu a fyzickou ochranu jaderných zařízení a materiálů. Výcvikových kursů realizovaných v ČR pod hlavičkou MAAE se v loňském roce zúčastnilo více než 50 expertů pocházejících zejména ze zemí bývalého Sovětského svazu a dalších rozvojových států. Dalších 11 žadatelů bylo přijato na odborné stáže (měsíc a delší) a 40 odborníků na krátké vědecké cesty (1-2 týdny). Témata se týkala nukleární medicíny, nakládání s radioaktivními odpady, radiační ochrany a havarijního plánování. Na druhou stranu se přes 53 odborníků z ČR aktivně zúčastnilo konferencí, seminářů a přednášelo na výcvikových kursech organizovaných MAAE. Téměř 70 jich bylo pozváno na technická zasedání MAAE pro přípravu dokumentů, stanovisek, případně přípravy nových standardů MAAE.

Kromě zmíněných rozsáhlých projektů technické spolupráce se vědecká pracoviště v ČR účastní 32 menších vědeckých projektů z oblastí jaderné energetiky, aplikací ionizujícího záření a nakládání s radioaktivními odpady.

ČR se podílí na rozpočtu MAAE zhruba jedním procentem (vyplývá z indexu hospodářské vyspělosti). Tento příspěvek je placen ze státního rozpočtu - kapitoly MZV.

Příspěvek do fondu technické spolupráce, ze kterého jsou financovány výše uvedené aktivity, je hrazen z rozpočtu SÚJB.

Mimoto obě instituce podporují vybrané projekty formou mimořádných dotací z příslušné kapitoly státního rozpočtu. Tyto příspěvky jsou směřovány jednak do oblastí, které ČR považuje za mezinárodně důležité (např. boj s terorismem) a jednak ke zvýšení jaderné bezpečnosti a radiační ochrany v méně vyspělých státech. Příspěvky jsou velice pozitivně hodnoceny nejen členskými státy, které pomoc přijímají, ale i ostatními rozvinutými zeměmi, které tuto podporu dlouhodobě poskytují.

V prosinci se v sídle MAAE uskutečnila koordinační schůzka pro pomoc Arménii (zvýšení jaderné bezpečnosti arménské JE), kde se jako jeden z dárců zúčastnila ČR spolu s velkými přispěvateli jako jsou Spojené státy americké nebo EU. Zkušenosti jednoznačně ukazují, že i relativně malé finanční prostředky mohou mít v oblasti mírového využívání jaderné energie, a zejména při nešíření zbraní hromadného ničení, významný mezinárodně-politický dopad. Mimořádné prostředky navíc podporují rozvoj průmyslu a služeb v ČR. České subjekty se v minulém roce podílely na více než 70 % projektů dotovaných mimořádnými příspěvky a v některých případech byly kontrahovány na projekty, kde byl český příspěvek jen zlomkem celkového rozpočtu.

V roce 2005 byly příspěvky ČR v rámci spolupráce s MAAE rozděleny následovně:

  • Pravidelný příspěvek do Fondu technické spolupráce MAAE (3, 096 mil. Kč z rozpočtu SÚJB) a nově zavedený příspěvek představující úhradu 5 % nákladů na realizaci národních projektů ČR (0,48 mil. Kč z rozpočtu SÚJB)
  • Mimořádné příspěvkydo Programu technické spolupráce MAAE (3,31 mil. Kč z rozpočtu SÚJB - schváleno UV ČR č. 459 z 20. 4. 2005 - a 1 mil. Kč z rozpočtu MZV ČR). Z příspěvku SÚJB byla financována pilotní studie pro systém hodnocení bezpečnosti tzv. vysokoenergetikých potrubí páry a napájecí vody na ukrajinské JE Chmelnická, dokončena ultrazvuková kontrola svarů potrubí v primárním okruhu arménské JE Medzamor, vyškolen odborný personál Tádžikistánu pro oblast regulací při nakládání se zdroji ionizujícího záření v medicíně, včetně jeho vybavení nezbytnými ochrannými pomůckami a zakoupeno dozimetrické vybavení k monitorování dávek pacientů v radioterapii v Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Příspěvěk MZV ČR byl využit na podporu spolupráce s mexickým dozorem a nákupu mikrosondy do ÚJF AV ČR v Řeži u Prahy, viz též sekce "národní projekty".
  • Mimořádný příspěvek SÚJB k Programu na podporu systému záruk MAAE k výstavbě nového informačního zárukového systému MAAE (0,513 mil. Kč z rozpočtu SÚJB, schváleno UV ČR č. 459 z 20. 4. 2005).
  • Doplňkový příspěvek k Programu technické spolupráce MAAE (3,5 mil. Kč z Programu zahraniční rozvojové pomoci vlády ČR), který byl rozdělen mezi projekty zaměřené na zvyšování jaderné bezpečnosti JE Medzamor v Arménii (predikce poškození potrubí erozí a korozí v potrubí), JE Chmelnická na Ukrajině (hodnocení integrity tzv. vysoce energetických potrubí páry a napájecí vody) a zajištění radiační ochrany s důrazem na lékařské expozice v nemocnici v Bosně a Hercegovině.
  • Mimořádný příspěvekdo Fondu na ochranu proti jadernému terorismu (NSF) (1 mil. Kč z rozpočtu MZV ČR), který směřoval do Makedonie na nákup vybavení mobilní skupiny monitorující obchodování s jadernými a dalšími radioaktivními materiály.