Spolupráce s MAAE v roce 2007

MAAE je nejvýznamnější mezinárodní organizací působící v oblasti využívání jaderné energie a ionizujícího záření. Zároveň se jedná o jednu z nejvýznamnějších technických agentur v systému organizací OSN. Jejími hlavními cíli je kontrola dodržování zákazu šíření jaderných zbraní, podpora vývoje a využívání jaderných technologií pro mírové účely a zprostředkování technické spolupráce mezi členskými zeměmi.

Odborníci SÚJB a případně další experti z ČR se aktivně zúčastňují vytváření bezpečnostních standardů, které pak ve většině zemí slouží jako základ pro národní předpisy. Předsedkyně SÚJB je členkou stálého poradního výboru generálního ředitele MAAE, který projednává a doporučuje konečné návrhy standardů k projednání Radě guvernérů. Zároveň byla zvolena do poradní skupiny GŘ pro jadernou bezpečnost.

Poskytování technické podpory členským státům při mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření je důležitá oblast činnosti MAAE. Z různých forem (výcvik odborníků, přenos know-how a technologií) je pro ČR nejvýznamnější účast na výměně informací a zkušeností prostřednictvím konferencí, seminářů, kurzů a stáží. V roce 2007 různé organizace v ČR umožnily pobyt 30 stážistům na delších odborných stážích (1-12 měsíců) a podstatně větší počet absolvoval kratší stáže. Zaměření stáží a studijních pobytů bylo zejména do oblasti radiační ochrany, nukleární medicíny, havarijní připravenosti a jaderné bezpečnosti.

V roce 2007 se ČR se podílela na rozpočtu MAAE zhruba jedním procentem. Příspěvek je placen ze státního rozpočtu - kapitoly MZV. Příspěvek do fondu technické spolupráce, ze kterého jsou financovány výše uvedené odborné aktivity, je hrazen z rozpočtu SÚJB. Mimoto MZV a SÚJB podporují, po schválení vládou ČR, vybrané projekty MAAE formou mimořádných dotací z příslušné kapitoly státního rozpočtu. Tyto příspěvky jsou směřovány jednak do oblastí, které ČR považuje za mezinárodně důležité (např. boj s terorismem) a jednak ke zvýšení jaderné bezpečnosti a radiační ochrany v méně vyspělých státech. Příspěvky jsou velice pozitivně hodnoceny nejen členskými státy, které pomoc přijímají, ale i ostatními rozvinutými zeměmi, které tuto podporu dlouhodobě poskytují. Prostředky navíc podporují rozvoj průmyslu a služeb v ČR. České subjekty se v minulém roce podílely na většině projektů dotovaných mimořádnými příspěvky a v některých případech byly kontrahovány na projekty, kde byl český příspěvek jen zlomkem celkového rozpočtu.

Na finanční podporu programu technické spolupráce v roce 2007 SÚJB vyčlenil, v souladu s usnesením vlády č. 437 ze dne 25. dubna 2007, částku 6,40 mil. Kč. Kromě pravidelného příspěvku do Fondu technické spolupráce ve výši 3 mil. Kč (včetně povinného podílu z nákladů na realizaci dlouhodobých stáží našich odborníků) byly poskytnuty další příspěvky na podporu následujících projektů:

  • 2,7 mil. Kč ke spolufinancování aktivit programu MAAE zaměřeného na podporu diagnostiky a léčby rakoviny v nejméně rozvinutých členských státech, který je částečně dotován z finanční prémie Nobelovy ceny míru 2005 a z mimořádných příspěvků mnoha vyspělých zemí. Vzhledem k jeho významu plánuje ČR obdobný příspěvek i v příštím roce;
  • 0,17 mil. Kč na podporu realizace dlouhodobých stáží našich odborníků z širokého spektra oborů od jaderné bezpečnosti po medicínské aplikace;
  • 0,48 mil. Kč bylo poskytnuto na rekonstrukci informačního zárukového (nešíření jaderných materiálů a technologií) systému MAAE
  • SÚJB rovněž spolupracuje s MZV na identifikaci, a pomáhá při realizaci, projektů, které jsou spolufinancovány z kapitoly MZV. V roce 2007 šlo o podporu projektu na zvýšení úrovně fyzické ochrany arménské JE Medzamor a aktivit MAAE spojených s rezolucí Rady bezpečnosti OSN 1540. Další podpora se týkala technické pomoci při hodnocení životnosti důležitých komponent jaderných elektráren na Ukrajině (1,5 mil. Kč) a dlouhodobé podpory zvyšování bezpečnosti jaderných elektráren v Arménii (1,8 mil. Kč) a na Ukrajině. Jako experti se některých aktivit v rámci projektu zúčastnili i pracovníci SÚJB.
    Pozitivní mezinárodně politický ohlas podpory důležitých projektů MAAE se bude SÚJB snažit udržet i nadále.

V rámci rozpočtu na rok 2008 SÚJB naplánoval na podporu programu technické spolupráce částku 7 mil. Kč. V této položce je zahrnut pravidelný příspěvek do fondu technické spolupráce, který je každoročně stanoven podle metodiky OSN (v roce 2008 poprvé zvýšen cca 1,5násobně) a činí zhruba 3,9 mil. Kč, a příspěvky na realizaci níže uvedených projektů:

  • 2 mil Kč pro program k podpoře léčby rakoviny PACT. V rámci tohoto programu se ČR podílí na přípravě rozsáhlého projektu zkvalitnění vyhledávání, diagnostiky a léčby rakovinných onemocnění v Černé Hoře;
  • 1,1 mil. Kč pro podporu projektů v oblasti jaderné bezpečnosti a radiační ochrany ve státech bývalého SSSR a Balkánu.