Spolupráce s MAAE v roce 2008
MAAE je nejvýznamnější mezinárodní organizací působící v oblasti využívání jaderné energie a ionizujícího záření. Zároveň se jedná o jednu z nejvýznamnějších technických agentur v systému organizací OSN. Jejími hlavními cíli je kontrola dodržování zákazu šíření jaderných zbraní, podpora vývoje a využívání jaderných technologií pro mírové účely a zprostředkování technické spolupráce mezi členskými zeměmi.
Odborníci z SÚJB a dalších českých subjektů se účastní jak zasedání řídících orgánů MAAE, tak odborných jednání, seminářů a konferencí, která MAAE (spolu)pořádá. Podílejí se také na vytváření bezpečnostních standardů MAAE, které jsou ve většině členských států brány jako základ pro vytváření národních předpisů.
ČR pravidelně přispívá do řádného rozpočtu MAAE (prostřednictvím MZV ČR). Navíc v souladu se zahraničně politickými zájmy a prioritami po schválení vládou ČR poskytuje dobrovolné příspěvky na podporu řady aktivit MAAE (z kapitoly MZV a SÚJB). Jedná se zejména o podporu boje proti terorismu, zvyšování jaderné bezpečnosti a radiační ochrany spolu se zlepšováním onkologické péče v méně vyspělých státech zejména našeho regionu. Příspěvky ČR jsou pozitivně hodnoceny nejen příjemci pomoci, ale i tradičními dlouhodobými dárci z řad dalších členských států a MAAE.
Na základě usnesení vlády ČR č. 411 ze dne 16. dubna 2008 vyčlenil SÚJB v roce 2008 na podporu činnosti MAAE částku 7 mil. Kč. Jednalo se o pravidelný dobrovolný příspěvek do Fondu technické spolupráce ve výši 3,4 mil. Kč (včetně povinného podílu z nákladů na realizaci dlouhodobých stáží našich odborníků). Dále byla částkou 2 mil. Kč podpořena realizace několikaletého projektu, který je zaměřen na pomoc Moldávii při zlepšování státního dozoru v oblasti lékařských aplikací ionizujícího záření a zkvalitnění onkologické péče. Tato pomoc je poskytována v rámci komplexního programu MAAE zaměřeného na léčbu rakoviny (PACT). Příspěvek ve výši 1,1 mil. Kč byl věnován na organizaci odborného semináře MAAE soustředěného na komunikaci s veřejností v jaderných otázkách. Částkou 0,5 mil. Kč se pak ČR spolupodílela na financování „národního" projektu ČR, jehož prostřednictvím jsou vyškolováni mladí odborníci v širokém spektru mírového využívání jaderné energie.
SÚJB také pomáhá MZV vybírat, případně realizovat vhodné projekty pomoci dalším členským státům MAAE (financováno z kapitoly MZV). Prostřednictvím projektů technické spolupráce MAAE tak ČR v roce 2008 přispěla k repatriaci vyhořelého jaderného paliva ze srbského výzkumného reaktoru Vinča do Ruské federace (6 mil. Kč – stejný příspěvek bude na podporu této významné aktivity poskytnut i v následujících dvou letech), zvyšování jaderné bezpečnosti arménské elektrárny Medzamor (3 mil. Kč), k bezpečnému prodlužování životnosti jaderných elektráren na Ukrajině (2 mil. Kč), k posilování bezpečnosti při nakládání s radioaktivními odpady v Kyrgyzstánu (1,4 mil. Kč) a na školení našich odborníků v rámci „národního“ projektu ČR (0,6 mil. Kč). Z rozpočtu MZV jsou dále hrazeny další aktivity v rámci programu PACT (v roce 2008 se jednalo o příspěvek ve výši 2,5 mil. Kč) a příspěvek na boj proti terorismu do tzv. Nuclear Security Fund (3,1 mil. Kč v roce 2008).
V reakci na příznivé vnímání dárcovských aktivit ČR na mezinárodním poli se bude SÚJB snažit tento trend zachovat i v budoucnu. Do rozpočtu na rok 2009 je proto na dobrovolné příspěvky k aktivitám MAAE naplánována částka 6,65 mil. Kč, která zahrnuje nejen pravidelný příspěvek do Fondu technické spolupráce (v roce 2009 by měl činit zhruba 5 mil. Kč), ale i dobrovolný příspěvek k projektům MAAE zvyšujícím úroveň jaderné bezpečnosti a radiační ochrany, včetně pomoci dozorným orgánům.
SÚJB a řada dalších organizací z jaderného oboru, včetně radiodiagnostických a radioterapeutických oddělení nemocnic, se podílí na školení zahraničních odborníků. V roce 2008 byla umožněna realizace 11 dlouhodobých stáží (1 – 12 měsíců) a 66 kratších vědeckých cest (do 1 měsíce). Jednalo se o vzdělávání v oborech radiační ochrany, havarijní připravenosti, jaderné bezpečnosti, nukleární medicíny a šlechtění a genetiky rostlin. Pozitivně je mezinárodním společenství vnímáno také organizování seminářů a školení. SÚJB pořádal mj. v červnu 2008 kurz o dozoru v oblasti ozáření obyvatel (Regional Workshop on Regulatory Control of Public Exposure) pro 30 účastníků ze 17 zemí převážně z bývalého SSSR.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt