Spolupráce s MAAE v roce 2009
MAAE, nezávislá technická agentura OSN, je nejvýznamnější mezivládní organizací působící v oblasti širokého spektra mírového využívání jaderné energie a ionizujícího záření a z pohledu SÚJB také nejdůležitější platformou pro odbornou spolupráci v daném oboru. Jejími hlavními cíli jsou propagace vývoje a využívání jaderných věd a technologií pro mírové účely, zvyšování jaderné bezpečnosti a radiační ochrany ve všech členských státech a dohled nad nešířením jaderných zbraní, resp. zabezpečení jaderných materiálů a aktivit proti jejich možnému vojenskému zneužití.
ČR činnost MAAE podporuje jak poskytováním vlastní expertízy a výcvikových kapacit (SÚJB a další zainteresované instituce), tak prostřednictvím přímých finančních příspěvků (z rozpočtové kapitoly SÚJB a MZV). Díky svému kooperativnímu přístupu je ČR pro MAAE vysoce ceněným partnerem, což při bilaterální schůzce na podzim 2009 potvrdil i nově zvolený generální ředitel MAAE, Y. Amano (Japonsko).
Odborníci z SÚJB a dalších českých institucí se pravidelně účastní zasedání řídících orgánů MAAE i řady expertních jednání, seminářů a konferencí, které MAAE (spolu)organizuje, a především prostřednictvím společných pozic EU ovlivňují její další směřování. Aktivně také přispívají k formulaci bezpečnostních standardů MAAE, které se ve většině jejích členských států stávají základem pro vytváření národní legislativy.
SÚJB a řada dalších organizací z jaderného oboru, včetně radiodiagnostických a radioterapeutických oddělení nemocnic a výzkumných laboratoří, se podílí na vzdělávání zahraničních odborníků. V roce 2009 bylo zorganizováno 19 dlouhodobých stáží (1 – 12 měsíců) a 22 kratších vědeckých cest (do 1 měsíce). Jednalo se o zabezpečení vzdělávacích programů v oblasti radiační ochrany, havarijní připravenosti, jaderné bezpečnosti, nukleární medicíny a šlechtění a genetiky rostlin. Mezinárodním společenstvím je pozitivně vnímáno také organizování seminářů a školení. SÚJB se mj. podílel na přípravě konference „Development of Therapeuticals Based on 177Lu for Radionuclide Therapy“, která se konala v ÚJV Řež, a.s., v listopadu 2009 za účasti 21 odborníků z 15 států.
V souladu se svým závazky ČR pravidelně přispívá do řádného rozpočtu MAAE (prostřednictvím MZV). Dlouhodobě rovněž poskytuje, v souladu se zahraničně politickými zájmy a prioritami, vládou ČR schválené dobrovolné příspěvky na podporu řady aktivit MAAE (z rozpočtových kapitol SÚJB a MZV). Cílovým oblastem pro dotace ČR tradičně dominuje boj proti jadernému terorismu (tj. zneužívání jaderných materiálů a aktivit pro nemírové účely) a pomoc při zvyšování jaderné bezpečnosti a radiační ochrany zejména v méně vyspělých evropských státech. Příspěvky ČR jsou přirozeně vítány příjemci pomoci, ale uznání se jim dostává i z řad „tradičních dárců“ a MAAE.
V roce 2009 za tímto účelem SÚJB vyčlenil na základě usnesení vlády ČR č. 418 ze dne 6. dubna 2009 částku 6,65 mil. Kč. Více než 5 mil. Kč bylo vynaloženo na úhradu pravidelného příspěvku ČR do Fondu technické spolupráce (TCF) a povinné spoluúčasti na financování dlouhodobějších stáží českých expertů na zahraničních pracovištích (NPCs). Zbývající částka 1,61 mil. Kč byla věnována na zvýšení životnosti a posílení bezpečnosti jediné jaderné elektrárny v Arménii.
V reakci na naléhavou výzvu generálního ředitele MAAE SÚJB uvolnil také 700 tis. Kč na projekt nezbytné modernizace agenturní laboratoře pro analýzu zárukových vzorků v rakouském Seibersdorfu (SAL).
Vzhledem k positivnímu mezinárodnímu ohlasu a nezanedbatelnému přínosu cílených dobrovolných příspěvků se bude SÚJB snažit o jejich zachování i v budoucnu. V rozpočtu SÚJB na rok 2010 se proto počítá s částkou 4,65 mil. Kč, která bude využita z větší části na pokrytí pravidelného příspěvku ČR do fondu technické spolupráce a povinného příspěvku na realizaci českého národního projektu a v rozsahu 300 tis. Kč cíleně v souladu se zájmy a prioritami ČR do vybraných projektů technické spolupráce.
Odborníci z SÚJB také pomáhají identifikovat, koordinovat či přímo realizovat pomoc dalším členským státům MAAE, která je financovaná z rozpočtové kapitoly MZV. Příkladem může být velmi významný projekt zaměřený na navrácení vyhořelého jaderného paliva ze srbského výzkumného reaktoru Vinča zpět do země jeho výrobce, Ruské federace, k jehož podpoře částkou 18 mil. Kč v následujících třech letech se ČR zavázala v roce 2008. Již na sklonku roku 2009 však ČR svůj závazek naplnila, když zaplatila i poslední šestimilionovou splátku původně plánovanou na rok 2010.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt