Spolupráce s Rakouskem v roce 2006
Rakousko
Mezinárodní spolupráce s Rakouskem se v loňském roce soustředila zejména do dvou oblastí. První prioritou bylo udržení odborné komunikace na úrovni, která byla dosažena v průběhu realizace dohod z Melku a Bruselu. Druhou prioritou bylo dokončení jednání o úpravách mezivládní dohody o vzájemné výměně informací v jaderné oblasti, tzv. informační dohody. Počátkem roku 2006 byla dokončena jednání o procedurálních záležitostech a případných doprovodných ujednáních k dohodě a dne 24. 5. 2006 schválila vláda ČR usnesením č. 609 podpis Protokolu mezi vládou České republiky a vládou Rakouské republiky, kterým se mění Dohoda mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Rakouské republiky o úpravě otázek společného zájmu týkajících se jaderné bezpečnosti a ochrany před zářením.
Výroční setkání zástupců ČR a Rakouska podílejících se na naplňování stávající bilaterální Dohody o úpravě otázek společného zájmu v oblasti využívání jaderné energie se uskutečnilo v Praze začátkem listopadu 2006. Česká strana informovala o současném stavu provozu na jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany. Opětovně byla velmi pozitivně hodnocena spolupráce v oblasti předávání dat pro krizové řízení. SÚJB zařadil do programu také obsáhlou informaci o harmonizaci legislativy a dozorné praxe v jaderné oblasti prováděnou v rámci sdružení WENRA.
Řada tradičních témat týkajících se JE Temelín byla prodiskutována na semináři, který pro rakouské odborníky zorganizoval provozovatel JE koncem září přímo na elektrárně. Součástí semináře byla i rozsáhlá prohlídka elektrárny. Odstávka 1. bloku umožnila rakouským expertům navštívit za provozu pro návštěvy nepřístupné prostory uvnitř kontejnmentu. Na semináři byla vznesena řada dotazů týkajících se jak obecných otázek zajišťování jaderné bezpečnosti, tak velmi konkrétních dotazů k tématům mediálně diskutovaným jako jsou provozní problémy s jaderným palivem. Témata diskuse oscilovala od dlouhodobě diskutovaného řešení ochrany před prasknutím vysokoenergetického potrubí po zkušenosti z provozu nově rekonstruované sítě seismologických stanic obklopujících objekt elektrárny. Podle názoru SÚJB nabídl seminář rakouské straně velmi podrobné informace a spolu s prohlídkou důkaz o vysoké transparentnosti.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt