Spolupráce s USA v roce 2004

Vlajka USASpojené státy americké

Těžiště spolupráce s dozorem USA, zakotvené v Dohodě mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Spojených států amerických o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie, spočívá zejména ve společné práci expertů na multilaterálních projektech. Zmínit lze např. společnou podporu programům zvyšování bezpečnosti jaderné elektrárny Medzamor v Arménii (viz též Projekty zahraniční rozvojové spolupráce ČR) nebo spolupráci na mimorozpočtovém programu MAAE zabývajícím se aspekty dlouhodobého provozování jaderných elektráren. Problematika dlouhodobého provozu JE představuje spolu se sledováním životnosti důležitých komponent a otázkami spojenými s liberalizací trhu a chováním provozovatelů v nových ekonomických podmínkách společný zájem obou zemí. Úspěšně se rozvíjí i spolupráce při zvyšování bezpečnosti jaderných elektráren založená na společné účasti expertů v uživatelských skupinách výpočetních programů pro bezpečnostní analýzy. Jedná se o rozsáhlé termohydraulické kódy pro stabilní stav a přechodové jevy a tzv. nadprojektové havárie jaderných reaktorů.

Významnou událostí při upevňování vzájemných vztahů byla návštěva předsedkyně SÚJB na jaderném dozoru USA (NRC) ve Washingtonu v květnu 2004, při které se Ing. Drábová setkala i s předsedou NRC, panem Diazem a jedním ze dvou úřadujících komisařů, panem McGaffiganem. Během návštěvy byla diskutována problematika provozu jaderných zařízení a havarijní připravenosti, a to i v souvislosti s hrozbou potenciálních teroristických útoků, i další otázky společného zájmu, včetně možnosti dalšího rozšíření vzájemné spolupráce. Součástí návštěvy byla také prohlídka krizového centra NRC a velmi zajímavá exkurse na jadernou elektrárnu Three Mile Island v Pensylvánii.

V neposlední řadě byla zahájena společná iniciativa USA, Ruské federace a MAAE k odvozu vysoce obohaceného jaderného paliva z výzkumného reaktoru LVR-15 v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži (ÚJV Řež, a.s.) zpět do země výrobce, Ruské federace. Jde o součást komplexního programu USA založeného již v roce 1978, který je zaměřen na převedení výzkumných reaktorů z vysoce obohaceného jaderného paliva na palivo s nízkým obohacením (méně než 20% izotopu uranu - 235). Jeho cílem je omezit mezinárodní obchod s vysoce obohaceným uranem i možné zneužití jaderných a radioaktivních materiálů. V rámci této iniciativy bylo na sklonku minulého roku z ČR do Ruské federace bezpečně vráceno 6 kg vysoce obohaceného uranu, který by mohl být použit pro výrobu jaderných zbraní.

Spolupráce se Spojenými státy americkými v roce 2003