SÚJB, jak jej možná neznáte
U příležitosti našeho výročí bychom Vás rádi provedli i historií dnešního sídla SÚJB, budovy na Senovážném náměstí 9 v Praze 1, kam jsme se přestěhovali v roce 1996 po kompletní rekonstrukci.
V levém dolním rohu dobového snímku je vidět původní budova pocházející z let 1872-74 (Josef Mocker, 1835 -1899). Budova zpočátku sloužila potřebám Pojišťovny pro podnikatele a živnostníky nacházející se v nouzi. Její součástí byly i luxusní byty pro její vedení. Tato tradice se zachovala až do dnešních dní, ovšem s tím rozdílem, že byty neslouží vedení SÚJB, ale jsou využívány dvěma "civilními" rodinami. V polovině 90. let minulého století byla budova kompletně rekonstruována v rámci rekonstrukce celého náměstí a postupně celá převedena na SÚJB.
Takto vypadá dnešní pohled na severovýchodní část Senovážného náměstí. Budova, která měla původně tři patra, byla v průběhu minulého století navýšena o další dvě patra (1919) a půdní vestavbu (1996). Všechny dostavby však byly kolaudovány až při zmiňované rekonstrukci v roce 1996. Podmínkou této rekonstrukce bylo navrácení budovy do původního stavu podle originální dokumentace. Tím byla zachována typická ukázka původní měšťanské zástavby. Dnes je budova chráněna jako nemovitá kulturní památka.
S přesídlením SÚJB do nově rekonstruované budovy je úzce spjata i historie výstav ve foyer SÚJB, kdy myšlenka bezplatného poskytování "volných" prostor k uměleckým účelům vznikla.
Původně se vyjednávalo o zapůjčení obrazů s Národní galerií (NG), její požadavky na technické vybavení výstavních prostor (čidla apod.) však byly na možnosti SÚJB příliš náročné, tedy obtížně realizovatelné.
Myšlenku se proto podařilo realizovat až díky spolupráci s tehdejším předsedou senátu VŠUP, akademickým malířem Borisem Jirků (Zlín, 1955), který zde zpočátku pomáhal organizovat výstavy svých studentů. Informace o nabídce SÚJB se postupně rozšířila i do dalších kruhů, proto dnes máme možnost představovat nejen autory zcela neznámé nebo začínající, ale i renomované, případně zahraniční. Boris Jirků je mj. autorem litografie, která představuje budovu SÚJB jako "Dům života".
Výstavy jsou veřejnosti přístupné zdarma vždy v pracovní dny od 8:00 do 17:00 a střídají se každý měsíc. Nová výstava je uváděna na webových stránkách SÚJB spolu se stručnou informací o autorovi a ukázce díla.
Výstavní prostory poskytuje SÚJB zdarma a jen na rozhodnutí autora nechává, zda některý ze svých exponátů daruje státu.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt