Reakce na informace o aktuálně zjišťovaném zvýšení počtu rakoviny štítné žlázy v populaci ČR
Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) tímto reaguje na informace uvedené v nedávné době v některých médiích v souvislosti s aktuálně zjišťovaným zvýšeným počtem rakoviny štítné žlázy v populaci ČR. V této souvislosti zaznělo několik nepřesných až zavádějících informací o účincích ionizujícího záření, které chce SÚJB tímto uvést na pravou míru.
Výskyt rakoviny štítné žlázy byl dáván mj. do souvislosti s použitím ionizujícího záření v lékařství, konkrétně pak se zubními rentgenovými snímky. Bylo správně řečeno, že není jasná příčina vzniku rakoviny štítné žlázy a že se jedná o proces multifaktoriální. Jedním ze známých rizikových faktorů při vzniku rakoviny – a to i při vzniku rakoviny štítné žlázy – je ionizující záření. Je také znám vztah mezi obdrženou dávkou a pravděpodobnosti vzniku rakoviny různých orgánů. Ovšem stanovení příčinné souvislosti mezi určitým druhem nádoru vyskytujícím se v populaci a některým z možných rizikových faktorů není snadné a už vůbec není možné vybrat pouze jeden tento faktor a bez zkoumání dalších souvislostí mu přisoudit zásadně převažující vliv.
Přisuzovat tedy vyšší počet nádorů štítné žlázy rostoucímu počtu prováděných rentgenových snímků nebo dokonce zubních rentgenových snímků je naprosto nesprávné. Vzhledem k tomu, že hodnoty dávek ionizujícího záření, kterému je člověk vystaven při většině standardních rentgenových vyšetření, jsou velmi nízké, je příspěvek ke zvýšení pravděpodobnosti výskytu rakoviny oproti ostatním rizikovým faktorům zanedbatelný. Efektivní dávka z intraorálního snímku zubů je asi 5 mikro Sievertů. Pravděpodobnost vzniku rakoviny ve vztahu k tak nízké dávce není hodnotitelná a vzhledem k tomu, že běžný výskyt rakoviny v populaci se pohybuje v desítkách procent, se dá říci, že vliv dalších faktorů i těch dosud neznámých, musí být několikařádově vyšší, než je tomu u ionizujícího záření.
V podstatě jediné případy, kdy byl prokázán zvýšený výskyt rakoviny štítné žlázy z důvodu ozáření ionizujícím zářením, byly případy vnitřního ozáření způsobené vdechnutím nebo požitím velkého množství radioaktivního jódu. K tomu může neplánovaně dojít pouze v důsledku havarijní situace. Bylo např. potvrzeno, že obyvatelé v okolí havarované černobylské jaderné elektrárny byli vystaveni působení radioaktivního jódu ve vysokých koncentracích a později byla u některých z nich zjištěna rakovina štítné žlázy. Byla u nich tedy prokázána příčinná souvislost mezi vdechování nebo požitím radioaktivního izotopu jódu I 131 a vznikem rakoviny štítné žlázy. Vzhledem k tomu, že radioaktivní jód se ukládá přímo ve štítné žláze, dochází k poměrně vysokému ozáření, které může způsobit změny tkáně štítné žlázy (zánětu, změně funkce) a po určitém časovém odstupu může vést až k nádorovému onemocnění. Tato situace je ovšem zcela nesrovnatelná s ozářením při použití zubního rentgenu, kdy se jedná o zevní ozáření, a obdržené dávky jsou zanedbatelné.
SÚJB důsledně kontroluje dodržování principů radiační ochrany při použití zdrojů ionizujícího záření a na základě výsledků této kontrolní činnosti lze konstatovat, že úroveň radiační ochrany při aplikacích ionizujícího záření v medicíně je v ČR na vysoké úrovni. Znamená to tedy, že pokud je dané vyšetření pomocí ionizujícího záření správně indikováno, odůvodněno a aplikováno je riziko spojené s takovým vyšetřením vždy vyváženo přínosem pro vyšetřovanou osobu.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt