Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Časté rentgenování 23.06.2014 18:49:07
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je rentgenové záření nebezpečné pro člověka. Četla jsem, že rentgenové záření může způsobit rakovinu, leukemii atd. Jak velké záření musí být? Také jsem četla, že nebezpečné pro člověka je hodnota vyšší než 100 mSv. Jedná se o jednorázovou dávku nebo celkovou hodnotu, za celý život člověka. V průběhu života jsem podstoupila mnoho rtg. Můžete mi prosím napsat hodnoty mSv u těchto vyšetření. Rtg zubů, ct hlavy, rtg krční páteře, rtg bederní páteře, rtg kloubů, rtg kotníku a rtg prstu, rtg žaludku a vyšetření ERCP. Některé i několikrát. Může mít tolik rtg snímku vliv na zdraví nebo na vzník výše jmenovaných onemocnění? Děkuji za odpověď. Irena
(Vložil(a): Irena)
Dobrý den,
zdravotní riziko rtg záření při expozičních parametrech potřebných pro snímkování zubů, páteře, kloubů, kotníku a prsu je zanedbatelné. Vyšší dávky jsou z vyšetření žaludku a CT, ale ani tyto dávky nejsou pro člověka nebezpečné. Není stanovena žádná hranice počtu snímků, nad kterou nelze vyšetření provést, neboť u lékařského ozáření je vždy riziko vyváženo/převýšeno přínosem pro individuálního pacienta. Zcela jistě tomu bylo i ve vašem případě.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)