Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT v těhotenství 14.10.2015 05:45:18
Dobrý den,
chtěla jsem Vás poprosit o radu. 8.září jsem prodělala magnetickou rezonanci. Poslední menzes jsem měla 6.-12.září. Poté jsme se s manželem začali pohoušet o miminko. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Je to sice úplný začátek, ale mám dotaz... Na magnetické rezonanci se jim něco nelíbilo a musím ještě na CT s kontrastní látkou. Jsem objednaná na konec října. Může toto vyšetření plod poškodit?
Moc Vám děkuji
(Vložil(a): Kateřina )
Dobrý den,

Ve vašem případě se tedy jedná o plánované rtg vyšetření, kdy těhotenství je známo, je potvrzeno. Je odpovědností indikujícího lékaře, aby rozhodl zda je nutné vyšetření provést právě touto zobrazovací metodou (CT s kontrastem). Zdravotnické zařízení, resp. radiologický fyzik poskytovatele zdravotní péče si musí provést odhad dávky, indikující musí znovu (v souvislosti s novou skutečností ? těhotenstvím) zdůvodnit nezbytnost ozáření. SÚJB bez znalosti bližších informací o expozičních parametrech a oblasti vyšetření nemůže vydat stanovisko o dávce pro zárodek/plod.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)