Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Fosforove hračky 03.12.2022 09:12:39
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na záření ve sviticich fosforovych hračkách, hvezdickách na zeď a i sviticich dudlících pro děti..z ceho je to prosím vyrobeno? Je to škodlivé ? Syn má cely strop hvězd a teď uvazuju jestli to neobsahuje nějakou radiaci
(Vložil(a): anonym)
Z pohledu zákona č. 263/2016 Sb., atomový zákon, je zakázáno přidávat radioaktivní látky do potravin, krmiv, hraček, osobních předmětů používaných k ozdobným účelům a kosmetických přípravků, jakož i dovoz či vývoz takto upravených výrobků. Státní úřad pro jadernou bezpečnost nemá informace o přesném složení materiálu, ze kterých se "svítící" hračky, hvězdičky, či dudlíky vyrábí. Je však možné předpokládat, že Vámi zmíněné hračky, hvězdičky ani dudlíky radioaktivní látky neobsahují, a při splnění podmínek atomového zákona ani obsahovat nesmí. Nemůžeme však posoudit škodlivost takovýchto výrobků z jiného hlediska. Pro ověření bezpečnosti zmíněných výrobků, se prosím obraťte na Českou obchodní inspekci.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)