Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg a ct v těhotenství 17.04.2012 15:53:23
Dobrý den,asi se budu opakovat,ale nedá mě to.Pracuji na zubní chirurgii, kde v rámci práce provádím i několikrát za den( někdy i 3x denně)OPG rentgen.Vždy chráníme pacienta ochranou vestou,sama se také chráním vestou a plus stojím za železobetonovou zástěnou(je to jen zástěna- dost vysoká,ale ne úplně až ke stropu a ne od zdi ke zdi)Musím být s pacientem v místnosti, abych rentgen nějak zapla.Protože máme v plánu miminko, ptala jsem se své gynekoložky na tento dotaz a ta mě řekla,že naopak,v prvních 14dnech těhotenství, kdy vlastně o tom nemůžu mít tušení, je tohle riziko nejvyšší a samozřejmě pak i po celou dobu těhotenství.Ráda bych znala Váš názor, nerada bych něco zanedbala a pak měla výčitky.Děkuji.Piknová.
(Vložil(a): Piknová)
Důsledky ozáření v časné fázi těhotenství, ve fázi tzv. preimplantace, blastogeneze, se řídí principem "vše nebo nic". Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zaniknou jako celek (při ozáření vysokými dávkami v Gy) nebo (a to je případ většiny diagnostických rtg výkonů, kdy je rozsah dávek v jednotkách až desítkách mGy, resp. mSv) vývoj pokračuje bez dalších důsledků.
(Za SÚJB: sujb)