Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 19.08.2019 10:33:02
Dobry den, vcera vecer som na veterinarnej pohotovosti absolovovala rtg vysetrenie mojho psa za ucelom vylucenia onkologickeho ochorenia na prednej pravej tlapke v oblasti prstov. Z tohoto dovodu som s vysetrenim suhlasila. Priebeh rtg vysetrenia vo mne nevzbudil doveru (moj subjektivny nazor). Osoba poverena vykonom mi nedokazala zodpovedat dotaz ohladom nastavenia pristroja (40, 32 mSa). Navyse, vysledny snimok neobsahoval len lekarom pozadovane "prsty", ale cele jeho koncatiny, vratane mojich ruk, kedze som psa pridrzovala. Z toho usuduzjem, ze ani polohovanie zvierata nebolo spravne. Chapem, ze rtg vo veterinarnej medicine prebieha zrejme inak nez v humannej medicine. Zaujimalo by ma vsak, ci sa udaje o snimkovani uchovavaju a ci je mozne este zistit ako kompetetne bolo snimkovanie vykonane (polohovanie zvierata, davka ziarenia, expozice)? Mozem danu informaciu po klinike pozadovat?
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Nejprve bychom Vás chtěli ubezpečit, že toto ozáření nebylo nebezpečné pro Vás ani pro Vašeho psa.
Na druhou stranu to, co píšete, naznačuje, že vyšetření opravdu nebylo provedeno podle správné praxe:

1) Ruce přidržující osoby se na snímku nemají vyskytovat ? ozáření rukou je v takovém případě nezdůvodněné ozáření člověka, což i když byla dávka velmi nízká, je zakázáno. Pokud bylo dané vyšetření provedeno v ČR, veterinář postupoval v rozporu s českou legislativou, která požaduje, aby zajistil nastavení velikosti a polohy rentgenového pole tak, aby se ruce fyzické osoby přidržující zvíře nenacházely v primárním svazku (viz bod 4.2.2.5 přílohy č. 20 vyhlášky č. 422/2016 Sb.).
2) Uvedené hodnoty, pokud znamenaly napětí 40 kV a elektrické množství 32 mAs, byly neoptimalizované. Napětí 40 kV je správně, ale na tlapku psa stačí mnohem menší elektrické množství (tedy pokud dané údaje nebyly 40 kV a 3,2 mAs ? to už by byly adekvátní hodnoty). Ale opět není třeba obav, ani toto neoptimalizované množství není zdraví nebezpečné ani Vám ani psovi. Ale z důvodu neoptimalizované expozice se opět jedná o porušení legislativních požadavků, které vyžaduje ozáření lidí omezit tak, jak je rozumně dosažitelné.

Zda bylo polohování zvířete provedeno správně, nemůžeme posoudit ? jednak nemáme k dispozici snímek a jednak toto nespadá do našich kompetencí ani odbornosti, to by mohl posoudit veterinární lékař.
V ČR není požadováno, aby se detailní údaje o snímkování zvířat uschovávaly (např. expoziční parametry nebo snímky), ale je požadováno, aby se uchovávaly údaje o přidržujících osobách. Vzhledem k tomu, že jste na vyšetření byla se psem nedávno, lze předpokládat, že údaje může mít stále k dispozici. Nicméně to, jestli je můžete na klinice požadovat, záleží pravděpodobně na smluvních podmínkách poskytování jejich služeb ? legislativa to nijak neupravuje.

Vaši dávku lze odvodit ze znalosti expozičních parametrů a při dalších znalostech o rentgenovém zařízení (hlavně o výtěžnosti, která bývá zjistitelná z protokolu o zkoušce dlouhodobé stability). I bez znalosti výtěžnosti Vás můžeme ujistit, že Vaše dávka byla z hlediska rizika velmi hluboko (o několik řádů) pod jakoukoli nebezpečnou dávkou (i když byla nezdůvodněná a pravděpodobně neoptimalizovaná).

Dávku, která by dobře popisovala riziko z ozáření Vašeho psa, pravděpodobně určit nepůjde ? veličina efektivní dávka, která popisuje riziko z takového typu ozáření, je definovaná pouze pro člověka. Každopádně, míra ozáření byla i u Vašeho psa velmi hluboko pod jakoukoli nebezpečnou úroveň.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)