Poskytování informací v roce 2004
Poskytování informací podle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
V rámci poskytování informací podle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, bylo v roce 2004 Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost podáno podle shora zmíněného zákona celkem 86 žádostí fyzických či právnických osob o poskytnutí informací.
Pro porušení shora uvedeného zákona ze strany SÚJB byly v roce 2004 evidovány 3 žaloby (z toho 2 byly podány v roce 2004). Jednalo se o žaloby proti neposkytnutí informace žalobcům - občanským sdružením Greenpeace a Občanské iniciativě pro ochranu životního prostředí. V průběhu roku 2004 byl vydán jeden soudní rozsudek za nedodržování tohoto zákona, jímž bylo rozhodnutí SÚJB zrušeno a vráceno k novému projednání (viz příloha).
Informace byly vyžádány (a také poskytovány) všemi zákonem akceptovanými formami podání: ústně osobně, telefonicky, elektronickou poštou či písemně. Tematicky lze žádosti rozdělit takto:
- problematika uvádění JE Temelín do provozu a jeho zkušebního provozu
- problematika radiační ochrany a monitorování radiační situace na území ČR
- dotazy k textům atomového zákona a vyhlášek
- dotazy k radonovému programu a metodice poskytování státní subvence,
- ostatní (informace obecného charakteru).
Jako doplněk informací poskytovaných shora uvedenými formami slouží i internetové stránky SÚJB sujb.gov.cz, které v roce 2004 prošly zásadní obsahovou i grafickou změnou. Všechny informace jsou běžně dostupné v češtině, naprostá většina základních informací i v angličtině (u anglických stránek se jejich přestavba dokončuje). Jen od listopadu 2004, kdy byl zahájen oficiální provoz nových stránek, na nich bylo zaznamenáno 16 528 přístupů. Nejširší veřejnost má jejich prostřednictvím přístup jak k aktualitám o činnosti SÚJB, tak k základním informacím o postavení SÚJB ve státní správě, organizační struktuře úřadu, právním rámci, ve kterém SÚJB pracuje. Uvedeny jsou rovněž nejdůležitější kontaktní adresy. Internetové stránky rovněž nabízejí řadu dokumentů a zpráv z oblastí, jimiž se úřad zabývá. Jako příklad lze uvést Národní zprávu ČR zpracovanou pro potřeby Úmluvy o jaderné bezpečnosti nebo výroční zprávy předkládané vládě ČR, informace k mezinárodním jednáním v rámci procesu Melk a přístupových jednání k Evropské unii a od data vstupu ČR do EU i přístup ke kompletní unijní legislativě.
Základní informace o SÚJB může veřejnost nalézt i prostřednictvím portálu státní správy, provozovaným ministerstvem informatiky ČR.
V souladu s povinností stanovenou SÚJB zákonem č. 18/1997 Sb., v platném znění, (atomový zákon) informovali zástupci SÚJB přednosty okresních úřadů o nakládání s radioaktivními odpady na jimi spravovaném území i o přepravách jaderného paliva do čs. jaderných zařízení.
SÚJB plní své informační povinnosti k veřejnosti rovněž formou vydávání dvouměsíčníku “Bezpečnost jaderné energie” a neperiodické řady “Bezpečnost jaderných zařízení”, ve kterých publikuje všeobecné informace týkající se jaderné bezpečnosti a podrobné požadavky a návody na její zajištění. Detailní informace o obsahu i možnostech získání obou periodik může zájemce získat na adrese Ústav jaderných informací, ul. Elišky Přemyslovny, Praha 5 - Zbraslav.
SÚJB v průběhu roku operativně informoval servis ČTK a ostatní sdělovací prostředky o skutečnostech spadajících do jeho působnosti.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt