Spolupráce s EU v roce 2005
Prioritou SÚJB je zajišťování účasti expertů na jednáních pracovních skupin Rady a Evropské komise, které se zabývají problematikou spadající do působnosti úřadu, a příprava stanovisek pro tato jednání.
SÚJB je gestorem pro zastupování ČR v Pracovní skupině Rady EU pro jaderné otázky (AQG) a spolugestorem k Pracovní skupině pro zboží dvojího určení. V roce 2005 se uskutečnilo celkem 17 jednání AQG. Hlavními dokumenty a projednávanými tématy byly zejména:
- v mezinárodní oblasti - návrhy smluv s Ruskem, Čínou, Japonskem a Kazachstánem, týkající se spolupráce v oblasti jaderné bezpečnosti, a přistoupení Euratomu k Úmluvě o včasném oznamování jaderné havárie a Úmluvě o pomoci v případě jaderné havárie nebo mimořádné události;
- dokument týkající se nového přístupu Euratomu v oblasti provádění záruk nad jadernými materiály. Po více než ročním jednání se v prosinci podařilo předložit Radě EU ke schválení Nový rámec záruk Euratomu (schváleno na zasedání 21. 12. 2005);
- návrh směrnice k přepravám jaderných materiálů a vyhořelého jaderného paliva;
- dokument, který je součástí Nástrojů stability - Pomoci (třetím zemím) v oblasti jaderné bezpečnosti, jehož projednávání bylo zahájeno v říjnu.
V návaznosti na Akční plán, přijatý v prosinci 2004, se v roce 2005 uskutečnilo 6 jednání ad hoc Pracovní skupiny pro jadernou bezpečnost a několik zasedání jejích podskupin ke zpracování zpráv o přístupu členských států k jaderné bezpečnosti, nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivními odpady a tvorbě fondů na vyřazování jaderných zařízení. Členy podskupin jsou 3 pracovníci SÚJB. SÚJB ve spolupráci s ČEZ a SÚRAO zajistil zpracování a předal sekretariátu Rady vyplněné dotazníky sestavené jednotlivými podskupinami a předané ČS EU k vyplnění. Tyto materiály jsou jedním z podkladů pro zpracování uvedených zpráv.
Stanoviska předkládaná k dokumentům projednávaným AQG, případně instrukce pro jednání zástupců ČR v ostatních pracovních skupinách, které se zabývají problematikou spadající do působnosti úřadu, jsou schvalovaná Resortní koordinační skupinou pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu (RKS). Tato skupina se v průběhu roku 2005 sešla dvakrát, její členové jsou však průběžně konzultováni a seznamováni s výsledky jednání věcně souvisejících pracovních orgánů Rady EU a EK elektronicky.
Zástupci SÚJB se rovněž účastní jednání PS Evropské komise, které se zabývají problematikou nakládání s radioaktivními odpady a přepravami radioaktivních látek a odpadů, pomoci v rámci PHARE/TACIS a výborů podle čl. 31 a 37 Smlouvy o Euratomu. Kromě toho jsou pracovníci SÚJB seznamováni s jednáním dalších pracovních skupin pro energetiku, pro vědu a výzkum, pro otázky nešíření ZHN a pro odzbrojení, a účastní se podle potřeby i jednání příslušných formací RKS ostatních resortů.
SÚJB, v souladu s požadavky komunitárního práva, zajišťoval průběžně předávání dat EK, a to:
- zárukových dat do "zárukového" systému Euratomu (zajišťuje Odbor pro kontrolu nešíření jaderných zbraní)
- dat ze SVZ do databáze EURDEP a dat o radiační situaci na území ČR do systému REM (zajišťuje Krizové koordinační centrum).
V roce 2005 se SÚJB zapojil do systému předávání dat o radiační situaci v případě radiační nehody nebo jaderné havárie - ECURIE a zúčastnil se cvičení CME/CMX 2005 k prověření havarijní připravenosti.
V rámci 6. rámcového programu Euratomu se SÚJB účastní projektu EURANOS určeného k vývoji a implementaci prostředků pro prognózu šíření radionuklidů v ovzduší v případě radiační havárie a pro tvorbu doporučení pro ochranná opatření. SÚJB je členem konsorcia řešitelů a jeho zástupce je členem Řídícího výboru projektu.
Kromě výše uvedených činností se SÚJB podílel na dalších aktivitách koordinovaných MZV ČR a podle potřeby se zástupce úřadu zúčastňoval jednání Výboru pro evropskou unii. V souladu s usnesením vlády č. 523 ze 4. května 2005 byla zahájena příprava SÚJB na výkon funkce předsednictví v Radě EU.
Program PHARE
V rámci programu Phare byly v roce 2005 dokončeny tři následující projekty, v nichž ČR vystupuje jako příjemce:
- Implementace systému RODOS určeného pro prognózu šíření radionuklidů v ovzduší v případě radiační havárie a pro tvorbu doporučení pro ochranná opatření v rámci ČR;
- Podpora rozhodování SÚJB při provádění bezpečnostních analýz a hodnocení pro reaktory typu VVER-440/213 za podmínek nízkého výkonu a při odstávce;
- Pomoc ÚJV Řež, a.s. při odstraňování škod způsobených povodněmi v srpnu r. 2002.
V průběhu roku 2005 byly zahájeny poslední čtyři projekty v oblasti jaderné bezpečnosti:
- Vypracování závazného návodu pro provádění nedestruktivního testování některých svarů primárního okruhu podle platných metodologií v rámci pravidelných kontrol;
- Příprava postupů pro hodnocení integrity tlakové nádoby reaktoru VVER s uvážením nerezové výstelky;
- Upřesnění mechanických vlastností ozářených materiálů z odstaveného bloku jaderné elektrárny v německém Greifswaldu s reaktorem typu VVER a využití výsledků pro hodnocení bezpečnosti a životnosti komponent jaderných elektráren (pokračující projekt).
- Validace/verifikace výpočetních programů využívaných při bezpečnostním hodnocení přechodových stavů a havarijních situací bloků jaderných elektráren s reaktorem typu VVER-1000 (pokračující projekt).
Všechny projekty by měly být ukončeny během příštího roku.
SÚJB se účastní plánování dalších projektů Phare a Tacis, kde příjemci jsou přistupující země a státy bývalého Sovětského svazu na schůzkách pracovních skupin PTEG a RAMG.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt