Spolupráce s EU v roce 2006
Prioritou SÚJB v dané oblasti je podílet se na činnosti pracovních skupin a výborů Rady EU a Evropské komise (EK), které se zabývají problematikou spadající do působnosti úřadu, a příprava stanovisek pro tato jednání.
SÚJB je gestorem pro zastupování ČR v Pracovní skupině Rady EU pro jaderné otázky (AQG) a spolugestorem k Pracovní skupině pro zboží dvojího určení. V roce 2006 se uskutečnilo celkem 18 jednání AQG. Hlavními dokumenty a projednávanými tématy byly zejména:
- v mezinárodní oblasti - návrhy smluv s Ruskem, Čínou, Japonskem a Kazachstánem, týkající se spolupráce v oblasti jaderné bezpečnosti, a smlouva o účasti Euratomu v závěrečné fázi projektu KEDO;
- návrh směrnice k přepravám jaderných materiálů a vyhořelého jaderného paliva. Směrnice byla schválena a publikována ve Věstníku - směrnice Rady 2006/117/EURATOM ze dne 20. listopadu 2006 o dozoru nad přepravou radioaktivního odpadu a vyhořelého paliva a o její kontrole;
- dokument, který je součástí Nástrojů stability - Pomoci (třetím zemím) v oblasti jaderné bezpečnosti, jehož projednávání bylo zahájeno již v roce 2005 a nebylo dosud dokončeno;
- meziinstitucionální dohoda o spolupráci a koordinaci postupů mezi EK a ČS při jednáních na mezinárodních fórech. Dohoda byla schválena 10. ledna 2007 Radou EU.
V návaznosti na Akční plán k jaderné bezpečnosti a nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivními odpady, přijatý v prosinci 2004, pokračovala i v roce 2006 činnost 3 pracovních podskupin ad hoc Pracovní skupiny pro jadernou bezpečnost (WPNS) na přípravě zprávy obsahující doporučení dalšího postupu v daných oblastech (zástupci SÚJB pracovali se zúčastňovali jednání dvou podskupin a WPNS). Zpráva byla schválena AQG v prosinci 2006 a následně vzata na vědomí COR II. V roce 2007 bude zahájena diskuse k jednotlivým doporučením.
Stanoviska předkládaná k dokumentům projednávaným AQG, případně instrukce pro jednání zástupců ČR v ostatních pracovních skupinách, které se zabývají problematikou spadající do působnosti úřadu, jsou schvalovaná Resortní koordinační skupinou pro jadernou bezpečnost a radiační ochranu (RKS). Tato skupina se v průběhu roku 2006 sešla dvakrát, její členové jsou však průběžně konzultováni a seznamováni s výsledky jednání věcně souvisejících pracovních orgánů Rady EU a EK elektronicky.
Zástupci SÚJB se rovněž účastní jednání PS Evropské komise, které se zabývají problematikou nakládání s radioaktivními odpady a přepravami radioaktivních látek a odpadů, pomoci v rámci PHARE/TACIS a výborů podle čl. 31 a 37 Smlouvy o Euratomu. Kromě toho jsou pracovníci SÚJB seznamováni s jednáním dalších pracovních skupin pro energetiku, pro vědu a výzkum, pro otázky nešíření ZHN a pro odzbrojení, a účastní se podle potřeby i jednání příslušných formací RKS ostatních resortů.
SÚJB, v souladu s požadavky komunitárního práva, zajišťoval průběžně předávání dat EK, a to:
- zárukových dat do "zárukového" systému Euratomu (zajišťuje Odbor pro kontrolu nešíření jaderných zbraní)
- dat ze SVZ do databáze EURDEP a dat o radiační situaci na území ČR do systému REM (zajišťuje Krizové koordinační centrum).
V roce 2006 SÚJB pokračoval ve své účasti projektu EURANOS řešeného v Rámcovém projektu Euratomu a určeného k vývoji a implementaci prostředků pro prognózu šíření radionuklidů v ovzduší v případě radiační havárie a pro tvorbu doporučení pro ochranná opatření.
SÚJB je členem konsorcia řešitelů a jeho zástupce je členem Řídícího výboru projektu.
Kromě výše uvedených činností se SÚJB podílel na dalších aktivitách koordinovaných MZV ČR a podle potřeby se zástupce úřadu zúčastňoval jednání Výboru pro evropskou unii. V souladu s usnesením vlády č. 523 ze 4. května 2005 byla zahájena příprava SÚJB na výkon funkce předsednictví v Radě EU.
Program Phare
V průběhu roku 2006 byly ukončeny poslední čtyři projekty PHARE navržené v oblasti jaderné bezpečnosti v období před vstupem ČR do EU. Témata projektů byla zaměřena na:
- vypracování závazného návodu k provádění nedestruktivního testování vybraných svarů primárního okruhu,
- přípravu postupů pro hodnocení integrity tlakové nádoby reaktoru VVER s uvážením nerezové výstelky,
- upřesnění mechanických vlastností ozářených materiálů vestavby jaderných reaktorů typu VVER,
- validace/verifikace výpočetních programů využívaných při bezpečnostním hodnocení přechodových stavů a havarijních situací.
Odborníci SÚJB se zúčastňují realizací některých projektů TACIS. Jako příklad lze uvést projekt zaměřený na pomoc dozornému orgánu Arménie (ANRA) v oblasti zabezpečení vysokoaktivních zdrojů ionizujícího záření a při organizaci národní infrastruktury v případě záchytu nebo nálezu zdrojů ionizujícího záření. Účast v dalších projektech se připravuje.
V průběhu roku 2006 se zástupce SÚJB zúčastnil přípravy poslední skupiny a hodnocení probíhajících projektů programů Phare/Tacis v rámci pracovních skupin PTEG a RAMG. Tyto programy skončily (měly časově omezený mandát) a budou nahrazeny novým finančním mechanismem, který bude spuštěn v průběhu roku 2007.
Menu
- Aktuálně
- Elektronická úřední deska
- O SÚJB
- Legislativa
- Dokumenty a publikace
- Jaderná bezpečnost
- Radiační ochrana
- Monitorování radiační situace
- Stress testy jaderných elektráren
- Krizové řízení
- Mezinárodní spolupráce
- Evropská unie
- WENRA
- Nešíření jaderných zbraní
- Zákaz chemických zbraní
- Zákaz biologických zbraní
- Plány kontrolní činnosti
- Odkazy
- Pro média
- Protikorupční opatření
- Zpracování osobních údajů
- Styk s veřejností
- Kontakt