Radon na pracovišti

Ozáření z radonu na pracovišti, existující expoziční situace

Legislativa:

zákon č. 263/2016 Sb., atomový zákon (dále zákon) § 96 – 97 zákona).   vyhláška č. 422/2016 Sb., o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje (dále vyhláška) v § 92 – 95.

Jak rozřazujeme pracoviště podle sledovaných ukazatelů:

  • pracoviště s možným zvýšeným ozářením z radonu
  • pracoviště se zvýšeným ozářením z radonu

Sledovaný ukazatel:

Referenční úroveň 300 Bq/m3 pro objemovou aktivitu radonu (OAR) při době pobytu pracovníka na pracovišti

Efektivní dávka 6 mSv/rok (stanovujeme po optimalizaci radiační ochrany, pokud je hodnota OAR vyšší než 300 Bq/m3)

Systém evidence výsledků měření přírodních zdrojů:

Databázová aplikace Národní radonová databáze "NRD"

Povinnosti stanovené provozovateli pracoviště s možným zvýšeným ozářením z radonu:

  • Oznámit informace o pracovišti SÚJB – vyplňte formulář a odešlete na adresu SÚJB – tím splníte požadavek § 96 odst. 2 písm. a) zákona
  • Zajistit měření - s výjimkou pracoviště, kde doba pobytu pracovníka na pracovišti nepřekročí 100 hodin za rok - tím splníte požadavek § 96 odst. 2 písm. b, zákona
  • Informovat pracovníka (pracovníky) o možném zvýšeném ozáření z radonu - tím splníte požadavek § 96 odst. 2 písm. d). zákona
  • Pokud to situace vyžaduje, zpracovat  a provést optimalizaci radiační ochrany a předložit optimalizační analýzu úřadu
  • Zajistit měření po optimalizaci
  • Uchovávat záznamy po dobu 30 let

Více informací naleznete na stránkách https://www.radonovyprogram.cz/pracoviste/

Za pracoviště, kde může dojít ke zvýšenému ozáření z radonu, se podle § 96 odst. 1 zákona považuje:

  1. pracoviště v podzemí (např. restaurační zařízení, dílny, obchody a jiné provozovny v podzemí, veřejnosti zpřístupněné prohlídkové trasy v podzemí, podzemní laboratoře, sklady a jiná pracoviště v podzemí, kolektory apod.),
  2. pracoviště, na němž je čerpáním, shromažďováním nebo jiným obdobným způsobem nakládáno s vodou z podzemního zdroje, zejména čerpací stanice, lázeňské zařízení, stáčírna, úpravna vody nebo vodojem,
  3. pracoviště umístěné v podzemním nebo prvním nadzemním podlaží budovy, které splňuje podmínky stanovené vyhláškou v § 92 a v příloze č. 25.
  • a budova kde se vyskytuje pracoviště (i mimo vyjmenované obce), na němž bylo  měřením zjištěno překročení OAR 300 Bq/m3 a nebylo provedeno protiradonové opatření, jehož dostatečná účinnost by byla potvrzena měřením (příloha č. 25 vyhlášky).

Provozovatelé uvedených pracovišť musí v prvním kroku zajistit první měření.

Měření:

Měření a hodnocení provádí držitel povolení k vykonávání služeb významných z hlediska radiační ochrany:Stanovování osobních dávek na pracovištích.

První měření:

První měření je prováděno pomocí pasivních stopových detektorů. Jedná se o cenově přijatelnou metodu nevyžadující zdroj elektrické energie. Detektory se rozmístí na pracovišti po určenou dobu (jeden rok) a následně jsou sejmuty, odeslány příslušnému držiteli povolení, u kterého byly detektory objednány. Držitel povolení zajistí jejich vyhodnocení, zpracuje protokol o měření a hodnocení a zašle jej provozovateli pracoviště. Zároveň protokol o měření je odeslán SÚJB a to buď prostřednictvím datové schránky nebo prostřednictvím portálu NRD.
Detektory, pokud jsou splněny stanovené podmínky, obdržíte poštou a sami je dle návodu umístíte na pracovišti.

Hodnocení výsledků měření:

Pokud není překročena referenční úroveň pro objemovou aktivitu radonu, 300 Bq/m3, lze konstatovat, že se nejedná o pracoviště se zvýšeným ozářením z radonu a pokud se nezmění podmínky na pracovišti, nemusí být další měření či opatření prováděna.
Tato jednoduchá měření pasivními stopovými detektory umožní vyhledat pracoviště, kde je objemová aktivita radonu vyšší než 300 Bq/m3.


Pokud je nalezeno pracoviště, kde je překročena referenční úroveň pro OAR 300 Bq/m3, může provozovatel pracoviště provést prostřednictvím držitele povolení upřesňující měření v době pobytu pracovníků na pracovišti nebo přistoupit rovnou k optimalizaci. Tato upřesňující měření jsou v rámci procesu zaznamenána do Národní radonové databáze (NRD) také jako první měření na pracovišti.
Doplňující měření není potřeba provádět tam, kde je nepřetržitý provoz na pracovišti.

Pokud výsledky měření radonu v době pobytu pracovníků nepřekračují referenční úroveň pro objemovou aktivitu radonu, 300 Bq/m3, lze konstatovat, že se nejedná o pracoviště se zvýšeným ozářením z radonu a pokud se nezmění podmínky na pracovišti, nemusí být další měření či opatření prováděna.

Optimalizace:

Pokud je na pracovišti zjištěno, že je zde překročena referenční úroveň pro objemovou aktivitu radonu, 300 Bq/m3 musí provozovatel tohoto pracoviště bez odkladu provést optimalizaci radiační ochrany. Cílem je snížit hodnoty radonu a ozáření pracovníků na co nejnižší možnou úroveň. Provozovatel pracoviště by měl  hledat cesty a možnosti jak to technicky nebo organizačně zajistit.

V rámci procesu optimalizace by měl provozovatel zpracovat dokument, který bude obsahovat způsob řešení, možné varianty a zdůvodnění.  Ne vždy se bude moci opatření realizovat, ale i v takovém případě je potřeba toto zdůvodnit prostřednictvím optimalizační analýzy, kterou provozovatel pracoviště předkládá úřadu.

Měření po optimalizaci:

Po provedené optimalizaci  musí provozovatel pracoviště zajistit kontrolní měření, které je v systému evidence výsledků měření NRD zaevidováno jako "měření po optimalizaci". Tato měření mohou být dlouhodobá nebo krátkodobá. Správný typ měření zvolí držitel povolení ve spolupráci s provozovatele pracoviště.

Hodnocení výsledků měření:

Tam, kde se nepodaří hodnoty radonu snížit pod 300 Bq/m3, musí provozovatel pracoviště zajistit stanovení efektivních dávek pracovníků.

Pokud se zjistí, že efektivní dávka pracovníka na pracovišti překračuje 6 mSv za rok, musí provozovatel pracoviště zajistit každoroční měření radonu na pracovišti a stanovování efektivních dávek, toto měření nazýváme v NRD jako "opakované měření".

K pracovišti se pak dále přistupuje jako k pracovišti v plánované expoziční situaci.

Pracoviště se stává Pracovištěm se zvýšeným ozářením z radonu.

Více informací naleznete v aktuálně platném Doporučení SÚJB.

Schéma postupu hodnocení ozáření pracovníků z radonu